Nagyon szenved a bútoripar, egy év alatt megfeleződtek az eladások

Új bútor nélkül hosszú ideig el lehet élni, a pénzromlás miatt az emberek ilyesmire egyre kevesebbet költenek.  

Az első félévben a bútoreladások volumene a tavalyinak csak a 48 százalékát tett ki, írja a Ziarul Financiar. „A legnehezebb helyzetben a nagyvállalatok vannak, mert csökkentek a bolti eladások. Az emberek csak a legszükségesebbeket veszik meg, a bútor pedig nem prioritás. Az építési engedélyek száma is csökkent, az ingatlanpiacon is gondok vannak, aminek a következményei látszanak. Jobban boldogulnak azok a kis cégek, melyek a termékeikkel az átlagon felüli jövedelműeket célozzák meg” – nyilatkozta Aurica Sereny, a Romániai Bútorgyártók Egyesületének (APMR) elnöke.Fotó: Facebook/APMR

Az ágazat válsága nem korlátozódik Romániára, ami szintén visszaüt a hazai gyártókra. „Az eladások nagyon nagy mértékben visszaestek, s nem csak nálunk. A nemzetközi piac is rosszul áll, ezért aztán mennyiségileg csökkent az export is. (…) Nagyon sok cég a nyereségesség határán mozog” – mondja az APMR elnöke.

Ezt a vélemény alátámasztani látszik, hogy idén májusban fizetésképtelenné vált a hazai bútorpiac egyik jelentős szereplője, a Casa Rusu márkanevet használó, temesvári székhelyű Rus Savitar. A vállalat a tavalyi évet 6,3 millió lej veszteséggel zárat, dolgozóinak száma pedig 602-ről 380-ra csökkent.

Tavaly az ágazati vállalkozások számára a legnagyobb problémát a termelési költségek gyors növekedése, főleg pedig a fa drágulása jelentette. A fa ára időközben normalizálódott, főleg a kereslet jelentős mértékű visszaesése következtében.

Szakemberek becslései szerint a hazai bútorpiac idén 600 millió lejre zsugorodhat, ami fele az egy évvel korábbinak. „A piac egyre hosszabb, hónapról hónapra” – panaszolja Aurica Sereny. A bútorgyártók zöme kis- és középvállalkozás, az ágazatban a Székelyföld is fontos tényező. 

Kapcsolódók

Kimaradt?