APMR: minden tizedik bútorgyár veszteségesen működik

Tavaly a bútorgyárak 7 százaléka bezárt, idén pedig a fa brutális drágulása nehezíti az ágazat helyzetét.

A bútorgyártók 10 százaléka jelenleg veszteségesen működik, jelentette ki Aurica Sereny, az ágazati cégeket tömörítő APMR elnöke, írja az economica.net. A helyzet már tavaly sem volt rózsás, akkor ugyanis a bútorgyárak 7 százaléka bezárt, idén azonban tovább romlott.Fotó: Facebook/APMR

„Azt tapasztaltuk, hogy a termelés csökken, ahelyett, hogy nőne, az idei év első hat hónapjában 95,6 százaléka volt az előző évinek” – nyilatkozta Aurica Sereny. Véleménye szerint ennek egyik oka az alapanyag drágulása, egyes, a bútoriparban használt fafajták jelenleg két és félszer annyiba kerülnek, mint egy évvel ezelőtt.

„A kormánynak intézkedéseket kellene hoznia, olyanokat, mint más országokban. (…) Ha Lengyelország stratégiai ágazattá tudta nyilvánítani a bútorgyártást, akkor Románia miért ne tudná? Ebben az ágazatban 55 százalék a bruttó hozzáadott érték. Ennél csak az informatikai szektorban nagyobb, 57 százalék, azonban az különféle támogatásokban részesül, míg mi semmilyenben. Az autógyártásban, melynek olyan támogatásban van része, mint például a Roncsautó Program, a hozzáadott érték 21 százalék” – nyilatkozta az APMR vezetője.

Az, hogy a dolgok rossz irányba haladnak abból is látszik, hogy míg 2016-ban 5,6 százalék volt az ágazat rentabilitása, 2021-re azonban 3,5 százalékra csökkent. Idén további csökkenésre lehet számítani, mondja Aurica Sereny. Véleménye szerint az ágazat már csak azért is támogatást érdemelne, mivel a hazai tőke részaránya meghaladja benne az 50 százalékot. Bútorgyártással 5500 cég foglalkozik Romániában, dolgozóik száma 57 ezer körül van.

 „Pontos adatokkal nem tudok szolgálni, de nem alaptalan, amit az elnök asszony mond. Sajnos, mifelénk is van rá példa, hogy bezárnak cégek vagy, hogy veszteségesen dolgoznak” – nyilatkozta a Maszolnak a háromszéki kis- és középvállalkozásokat tömörítő Asimcov elnöke, aki maga is faipari vállalkozó. Véleménye szerint a fa rendkívüli drágulásához egy sor tényező járult hozzá, többek között a kitermelés egyre bonyolultabb adminisztrációja, de az enyhe tél is, ami műszakilag megnehezítette a fakitermelést.

Tavaly 2,5 milliárd euró volt az ágazat termelése, ennek 88 százaléka exportra ment.

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?