banner_iN7jIpst_CA_webbanner_970x250.gif
banner_dRprRixD_CA_webbanner_728x90.gif
banner_Uh7uQhAd_CA_webbanner_300x250.gif

Már nem játszik keményen Kínával az amerikai elnök

Donald Trump visszakozni látszik a Kínával folytatott vámháborúban. Erőteljesen finomította a retorikáját Pekinggel szemben, amely azonban nem siet tárgyalni.

Hosszabb lejtmenet után, két egymást követő napon is emelkedéssel reagáltak a tőzsdék az amerikai elnök kijelentéseire. Az első lökést Donald Trump keddi nyilatkozata adta, miszerint mégsem áll szándékában meneszteni a jegybank szerepét ellátó Federal Reserve (Fed) elnökét. Ezután Trump kilátásba helyezett egy hátraarcot a Kínával folytatott kereskedelmi háborújában. Kijelentette, hogy a kínai árukra kivetett 145 százalékos vámok „nagyon magasak”, és „lényegesen csökkenni fognak”.

Donald Trump | Fotó: Agerpres/EPA

Az ötszáz legnagyobb amerikai vállalat részvényeit követő S&P 500 index kedden 2,5, szerdán 1,7 százalékkal emelkedett, de erősödtek a piacok Európa és Ázsia nagy részén is.

Az amerikai elnök múlt héten élesen nekiment a Fed elnökének. Kijelentette: ha akarja, Jerome Powell „nagyon gyorsan el fog tűnni”. A támadásra negatívan reagált a tőzsde, a Fed függetlenségét ugyanis kritikus fontosságúnak tartják a befektetők az amerikai gazdaság egészsége szempontjából.

Hangnemváltás

A befektetői hangulatot kedvezően befolyásolta Scott Bessent pénzügyminiszter kijelentése is. A JP Morgan Chase által szervezett keddi, magánbefektetési konferencián állítólag azt mondta, hogy a Kínával folytatott kereskedelmi háború fenntarthatatlan, az Egyesült Államok és Kína közötti magas vámtételek felérnek egy embargóval, és arra számít, hogy a közeljövőben enyhülés áll be a két nagyhatalom viszonyában. A CNN-nek nyilatkozó forrás szerint a miniszter azt is mondta a befektetőknek, hogy a kormányzat célja nem a leválás Kínáról, hanem a kereskedelem egyensúlyának helyreállítása.

Erre utalt az amerikai elnök is, amikor a Pekinggel folytatandó tárgyalásokról beszélt. Azt mondta: nem fog „keményen játszani”, sőt „nagyon kedves” lesz.

Trump korábban azt mondta, hogy nem követi az intézkedései következtében csökkenő pénzpiacokat, illetve nem érdekli, hogy a vámok miatt például emelkedhet a gépkocsik ára. Azt ígérte, hogy a külföld minden egyes ellenintézkedésére újabb vámtételekkel válaszol. Azonban szembesülve a pénzpiacok, a vállalatvezetők és vezető tanácsadók újabb figyelmeztetéseivel Donald Trump „visszavett két gyakori célpontja, Jerome Powell és Kína ellen” – értékelte a Bloomberg.

Donald Trump visszakozni látszik | Fotó: Pexels

Ebbe a logikába illeszthető, hogy az elnök mentesítette az elektronikai készülékek és berendezések többségét a mindössze napokkal korábban kivetett, gigászi importvámok alól. Az Egyesült Államok tudniillik Kínából importálja a mobiltelefonok, hordozható számítógépek, lítiumion-akkumulátorok, játékok és játékkonzolok háromnegyedét, esetenként öt hatodát. Ez az öt termékkategória teszi ki amúgy a két ország közötti kereskedelmi forgalom közel egyharmadát.

Ha Trump valóban nem is követi a pénzpiacok alakulását – noha régebben azt nyilatkozta, hogy a tőzsde alakulása jelzi a kormányzat eredményességét –, a vámháború más következményeit kénytelen figyelembe venni. Ez főként a tarifák árfelhajtó hatására igaz. A republikánus politikus egyik legfontosabb ígérete a novemberi választásokat megelőző kampányban az infláció letörése volt. Később aztán elismerte, hogy a vámok okozhatnak „némi fájdalmat”. Ezt korlátozott mértékben készek elviselni a választók – főleg azok, akik a Trump-kormányzat intézkedéseitől az amerikai ipar fellendülését várják –, amíg hihetnek abban, hogy a vámok okozta áremelések átmenetiek. Azonban a felmérések szerint egyre kevesebben bíznak ebben. A Reuters/Ipsos kutatásának szerdán közzétett adatai szerint a megkérdezettek mindössze 37 százaléka van jó véleménnyel az elnök gazdaságpolitikájáról, miközben háromnegyedük attól tart, hogy a vámok recesszióhoz vezetnek.

Nem csoda, hogy a Republikánus Pártból is egyre többen szólalnak fel a vámháború ellen, főleg olyanok, akiknek meg kell méretkezniük a jövő évi félidős választásokon. Az érintett képviselők esetleges kudarca az elnöknek is fájhat. A republikánusok gyenge szereplése azt jelentené, hogy a konzervatívok elveszítik az irányítást a kongresszus felett, ami jelentősen korlátozná Donald Trump mozgásterét.

Peking nyeregben érzi magát

Trump enged a belső nyomásnak és kísérletet tesz a piacok megnyugtatására – így értékelik kínai szakértők Donald Trump újkeletű retorikai visszafogottságát. A CNN által idézett Vang Jivej, a pekingi Renmin Egyetem Nemzetközi Ügyek Intézetének igazgatója ugyanakkor hangsúlyozta: Pekingben nem bíznak az amerikai elnökben – aki „ma egyet mond, holnap pedig mást” –, mellesleg nyeregben érzik magukat, ezért nem is sietnek alkut kötni.

Kuo Csiakun, a pekingi külügyminisztérium szóvivője szerdai sajtótájékoztatón megismételte kormánya korábbi álláspontját, miszerint Kína kész a végsőkig harcolni, a nyomásgyakorlás vele szemben „egyszerűen nem fog működni”.

Válaszul Trump büntetőintézkedéseire Kína 125 százalékra emelte az amerikai árukra kivetett vámokat, és korlátozta az elektronikai és a védelmi rendszerekben használt kritikus ásványok exportját, csapást mérve kulcsfontosságú amerikai iparágakra.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?