Bajban van a bútoripar: néhány év alatt 6 ezer munkahely szűnt meg
Nyolc év alatt országos szinten 500-nál több bútorgyártó cég szüntette be a tevékenységét.
A bútoripar hagyományosan a hazai gazdaság fontos ágazatai közé tartozik. 1990-ben 46 bútorgyártó kombinát működött az országban, melyek 675 millió dollár értékben exportáltak, írja az economedia.ro.
A piacgazdaságra való áttérés teljesen átalakította az ágazatot: 2016-ra a cégek száma 5500-ra nőtt, ezek közvetlenül 55 ezer, közvetve pedig további 150 ezer embernek adtak munkát.
„2016 óta súlyosan fogyatkozunk. Jelen pillanatban a cégek száma 5 ezer alatt van, a közvetlen alkalmazottak száma pedig 49 ezer alá csökkent” – nyilatkozta Nadina Nedelea, a Bútorgyártók Egyesületének (APMR) ügyvezető elnöke.
Állítása szerint három tényező okozta az ágazat visszaesését, mely jelenleg is tart. „Függünk az alapanyagtól, mely folyamatosan drágult. Függünk az energiától. És függünk a munkaerőtől is, a minimálbér folyamatos emelése érintett minket, mert automatikusan növelnünk kellett a többi dolgozó fizetését is” – mondja a szakember.
Gondot jelent az is, hogy a hazai bútoripar a Romsilva által kitermelt faanyagnak mindössze 10 százalékát dolgozza fel, jelentős része ugyanis rönk formájában exportra kerül.
„Importálnunk kell a minőségi faanyagot. Importálunk Ukrajnából, Magyarországról, Németországból, Ausztriából, s skandináv országokból, Horvátországból, Csehországból. Lengyelország termelése hatszorosa a romániainak, pedig az erdőterület csak duplája a miénknek. Mi 2,5 milliárd euró értékben exportálunk, Lengyelország exportja pedig 15 milliárd. 12 évvel ezelőtt Lengyelország a bútoripart stratégiai ágazattá nyilvánította, gondoskodott róla, hogy a minőségi faanyag a bútoriparhoz kerüljön. Romániában a bútor értéke 11,5-szöröse a rönkének és 8,5-szöröse a deszkáénak” – magyarázza az APMR vezetője.
Ha az Egyesült Államok vámot vet ki a kínai bútorokra, akkor azok el fogják árasztani Európát, ami nagyban súlyosbítani fogja az ágazat helyzetét, figyelmeztet a szakember.