Negyedére csökkentek Romániában az öntözött területek a rendszerváltás óta
1990-ban még 3 millió hektárt öntöztek, idén csupán 740 ezer hektárt.
740 ezer hektár öntözésére kötöttek szerződést április végéig a gazdák és az Országos Talajjavító Hatóság (ANIF). Utóbbi ingyen bocsátja a mezőgazdasági termelők rendelkezésére a vizet, azonban annak nagy része elvész a fő elosztó csatornák leromlott állapota miatt. Az elfolyó víz a teljes mennyiség 50-70 százaléka között mozog, mondják a szakemberek.
Kapcsolódó
A rendszerváltáskor 3 millió hektár öntözött terület volt az országban. Az ANIF azt állítja, hogy jelenleg 1 millió hektár öntözésére van lehetőség, azonban ez egy erősen eltúlzott adatnak tűnik. Tavaly az öntözés számottevően enyhíthette volna a súlyos aszálykárokat, azonban erre mégis csak 500 ezer hektáron került sor.
Az elmúlt időszakban lehetett hallani az öntözőrendszer teljes rehabilitációját célzó tervekről, azonban egyes szakemberek szerint ezek illuzórikusak. „Legfeljebb 1,8 millió hektárt lehet gazdaságosan rehabilitálni. A 3 millió hektárig fennmaradó részen az rendszer annyira lepusztult állapotban van, hogy érdemesebb lenne nulláról kezdve teljesen újjáépíteni” – nyilatkozta Ștefan Gheorghiță, a Triagroexim mezőgazdasági vállalat társtulajdonosa.
Jelenleg egy hektár öntözése 700-750 euróba kerül. Az öntözött terület növelése már csak azért is indokolt volna, mivel ezáltal csökkennének a költségek. „Ha öntözni tudnánk a teljes területet, ahol ez potenciálisan lehetséges, akkor az energiaköltség 23 százalékkal nőne, azonban, mivel az összfelület megduplázódna, az egy hektárra eső költség csökkenne. (…) Erős kétségeim vannak, hogy tíz év alatt újjáépülne az öntözőrendszer, mivel eddig csak mi, a vállalkozók fektettünk ebbe pénzt” – mondja aTriagroexim társtulajdonosa.
CSAK SAJÁT
A szakemberek egy része szerint indokoltabb lenne a leromlott állapotú, egykori öntözőrendszer felújítása helyett modern öntözési technológiákba fektetni. A csepegtető öntözőrendszer sokkal gazdaságosabb, mint a hagyományos, a vízfelhasználása csak fele amazénak, azonban a kiépítése hektáronként 400 euróba kerül, amit nem minden gazda engedhet meg magának.
Magyarország sem áll sokkal jobban nálunk az öntözés tekintetében. Az anyaországban a szocializmus éveiben 350 ezer hektár körüli volt az öntözött terület nagysága, azonban napjainkra ez elméletben 200 ezerre, gyakorlatilag pedig 100 ezerre csökkent. Egy 2019-es felmérésből az derült ki, hogy a magyar gazdák 400 ezer hektárt szeretnének öntözni.
A növénykultúrától és az adott év időjárásától függően az öntözés akár 30 százalékos hozamtöbbletet is eredményezhet.
(Nyitókép: AdobeStock)