Nagy-Bege Zoltán: kötelezettségszegési eljárás indulhat Románia ellen, de ez nem biztos, hogy baj
A hatósági energiaárak lépcsőzetes kivezetését valószínűleg jobban viselné a piac és a fogyasztók is, mint a szabályozás hirtelen megszüntetését.
Az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indíthat Románia ellen az energiaár hatósági szabályozása miatt, mondja Nagy-Bege Zoltán, aki 2017 októbere óta a közelmúltig az Országos Energia-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke volt. Az erről szóló indítványt már megkapta a kormány. Az EB azt kifogásolja, hogy 2022-ban a Ciucă-kabinet arra kötelezte az áram- és a gáztermelőket, hogy megszabott áron adják el ezeket az energetikai termékeket a szolgáltatóknak, de ez a mechanizmus egyúttal gátat szabott az exportnak. Az Európai Bizottság álláspontja szerint a kormány ezzel nem csupán a tagállamokra kötelező érvényű szabályzatokat és irányelveket hágott át, hanem az uniós alapszerződésnek a javak és szolgáltatások szabad áramlására vonatkozó alapelvét is.
„Ez a legsúlyosabb kötelezettségszegési eljárás, mivel megsértettük az alapszerződést is. Kötelezettségszegési eljárás már korábban is indult Románia ellen, a hatósági árszabályozás miatt, ami egy liberalizációs ütemtervvel zárult. Valószínű, hogy most is így fog történni, ami nem biztos, hogy baj, sőt. A jelenlegi szabályozás 2025 április 1-ig érvényes, s nem biztos, hogy a szolgáltatók egyik pillanatról a másikra képesek lesznek piacképes ajánlatokkal jönni, s drasztikus lehet az átállás a fogyasztók számára is. Valószínű, hogy mindenkinek jobb lenne a szabályozott árak fokozatos feloldása” – nyilatkozta a Maszolnak a szakember.
Kompenzáció nélkül nincs 0,68 lejes ár
Az elmúlt időszakban látványosan csökkent a villanyáram nagykereskedelmi ára, azonban az állami kompenzációs nélkül a fogyasztóknak többet kellene fizetniük a jelenlegi áraknál. A legalacsonyabb fogyasztási ár 0,68 lej/kWh, ebből azonban csak 0,20 lej az elektromos energia ellenértéke, a többit díjak és adók teszik ki. Roppant kicsi a valószínűsége, hogy a közeljövőben ennyire olcsóvá váljon az áram a nagybani piacon, véli Nagy-Bege Zoltán. A legjobb, 0,28 lej/kWh-s ajánlat a Hidroelectriáé, mely csakis azért engedheti ezt meg magának, mert vízenergiát használ, így aztán nagyon alacsonyak a termelési költségei. Jelenleg 500 lej/MWh körüli szinten mozog az áram nagykereskedelmi átlagára.
„Az árbefagyasztás nem volt tökéletes, de szükséges volt, egyértelműen a fogyasztók érdekeit szolgálta” – hangsúlyozza az ANRE volt alelnöke, hozzátéve, hogy voltak negatív mellékhatásai. „Az ilyen döntések visszafoghatják a beruházási kedvet” – mondja Nagy-Bege Zoltán. Az intézkedés okozott gondokat a szolgáltatóknak, de nehéz helyzetbe hozta a szállító- és az elosztó hálózatokat működtető cégeket is. Az érvényes szabályozás értelmében a hálózati veszteségek költségeit évente egyszer lehet csak az aktuális árakhoz igazítani, ezért az elmúlt időszakban a működtető cégek saját forrásaikból voltak kénytelenek ezeket finanszírozni, ami miatt deficitesek lettek. Ezért késnek a csatlakoztatások, karbantartási munkálatok maradtak el, ami miatt nőtt az üzemzavarok száma.