Újabb káosz az energiaszámlázásban
Rettegve várják a fogyasztók az energiaszámlákat, az elmúlt időszak tapasztalatai alapján teljesen kiszámíthatatlan, hogy milyen időszakra, mekkora becsült mennyiségre állítja ki azokat a szolgáltató. Több olvasónk visszajelzése alapján a decemberre kiállított számlákon a valós fogyasztásnál jóval nagyobb mennyiséget tüntettek fel. Fokozza a zűrzavart, hogy a szolgáltatók egy része csak december első két hetére állított ki számlát. Akik csak fél hónapra fizettek, attól tartanak, hogy a decemberi elmaradást hozzászámolják a januári fogyasztáshoz, így más kategóriába kerülnek, és amúgy is megdobja a fizetendő összeget, ha másfél hónapra kell törleszteni.
Egy olvasónk azt panaszolta, hogy novemberre és december első felére egy számlát kapott, a feltüntetett fogyasztás 500 kilowattórával haladta meg a valós értéket, tulajdonképpen szinte megkétszerezve azt. A szolgáltató kézdivásárhelyi ügyfélfogadó szolgálatánál próbálkozott, ám ott akkora volt a sor, hogy feladta. Végül a szolgáltató oldalán elérhető ügyfélkapcsolati űrlapon keresztül jelezte a panaszát, feltüntetve a kifogásolt számla számát és az azon szereplő megbecsült fogyasztást, mellékelve egy fényképet az óra jelenlegi állásáról. Most a választ várja, és reménykedik, hogy nem kell kifizetnie a túlzóan nagy összeget.
Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke, a Maszol megkeresésére elmondta, aki úgy gondolja, hogy „túlszámlázták”, és a valós fogyasztásnál sokkal nagyobb becsült mennyiség jelenik meg a számlán, mindenképpen fellebbezze meg azt, kérjen korrekciót. A panaszhoz mellékelje a valós óraállást. A szolgáltatók 15 munkanapon belül kötelesek válaszolni: vagy magyarázatot adnak a kiszámlázott mennyiségre, vagy új számlát állítanak ki. Ha határidőn belül nem érkezik válasz, az energiaár-szabályozó hatósághoz kell panaszt benyújtani, bizonyítva, hogy a szolgáltató felé már történt megkeresés. Ilyen esetben közbe tudnak lépni, szögezte le Nagy-Bege Zoltán. Arra is kitért, hogy aki panaszt tesz, annak nem kell kifizetnie a túlzottnak ítélt számlát, ám ha mégis megteszi, a korrigált számla alapján a pluszba befizetett összeget utólag leütik.
A 2022 decemberére kiállított számlákon még a 2021-es átlagfogyasztás alapján kell alkalmazniuk az árbesorolást. Tehát függetlenül attól, hogy milyen mennyiséget számláz ki a szolgáltató, az nem befolyásolja a plafonokat. „Ha valakinek 2021-ben 100 és 300 kilowattóra között volt az átlagfogyasztása, 2022 decemberére a fogyasztástól függetlenül a 0,80 lejes ársapkát kell alkalmaznia a szolgáltatónak” – taglalta Nagy-Bege Zoltán. Hozzátette, idén januártól érvényes az új jogszabály, hogy a havi fogyasztás alapján sorolják be a 0,68 lejes, a 0,80 lejes vagy az 1,30 lejes árkategóriába.
A hatóság alelnöke alaptalannak tartja a szolgáltatók kifogását, hogy azért számláztak csak december első két hetére, mert a hónap végén újra módosult a jogszabály. A törvény szövegét már november közepén ismerték, amikor azt elfogadta a parlament. Igaz, hogy eltelt néhány hét, amíg a jogszabályt kihirdette az államfő, és megjelent a Hivatalos Közlönyben, de mivel a tartalma már korábban ismert volt, lett volna idejük rákészülni.
CSAK SAJÁT