Módosítja a kormány az energiaárak befagyasztására vonatkozó törvényt

A változtatás a lakosságot nem érinti, a szolgáltatók számára azonban létfontosságú.

Módosítani fogja a kormány az energiárak befagyasztására vonatkozó 259-es törvényt. Két és fél hónapra, valamint egy kormányváltásra volt szükség ahhoz, hogy az ágazati cégek és az Országos Energia-szabályozó Hatóság (ANRE) érvei elérjék a politikusok ingerküszöbét, s megértsék, hogy jelenlegi formájában a jogszabály súlyos pénzügyi gondokat okozna minden energiaszolgáltatónak, a kisebbeket pedig elkerülhetetlenül csődbe taszítaná.

A Cîțu-kabinet által kidolgozott törvény nem csupán az árak befagyasztásáról rendelkezik, hanem a lakosságnak és a szolgáltatóknak az állam által fizetendő kompenzációról is. A jelenlegi szabályozás értelmében az energiaszolgáltatók a 2021 április 1. és 2022 március 31. közti átlagár és a kormány által megállapított maximális fogyasztói ár közti különbséget kapnák meg az államkasszából. Ez azt jelenti, hogy ha egy cég az átlagárnál drágábban jutna gázhoz a piacról, ami nagyon könnyen megtörténhet, akkor az veszteségként jelenne meg, a kormány ugyanis csak az átlagár és a maximált ár különbségét fizeti ki.

Ennél is nagyobb baj, hogy a 259-es törvény értelmében a kormány a tél végeztével, 2022 március 31. után térítené meg a szolgáltatóknak az árak maximálása miatti veszteségeket. Ez akkora pénzügyi terhet jelentene a kevésbé tőkeerős szolgáltatók számára, amibe belerokkannának. Egy csődhullám súlyos egyensúlyzavart okozna a piacon, főleg, hogy az elmúlt másfél hónapban egy sor szolgáltató már kivonult a piacról, aminek végső soron szintén a fogyasztók sínylenének meg.

A most kidolgozott sürgősségi rendelet változtat ezen, kimondja, hogy a kormány havonta köteles megtéríteni az energiaszolgáltatóknak az árak befagyasztása miatti veszteségeket, s a tényleges veszteséget, azaz a valós beszerzési ár és a maximált ár közti különbséget. A törvény ezen két nagy hibájára az ANRE már korábban felhívta a figyelmet, ami azonban mostanáig visszhang nélkül maradt.

(Nyitókép: AdobeStock)

Kapcsolódók

Kimaradt?