Megtorpant az élelmiszerek online kiskereskedelme, a vásárlók visszatértek az üzletekbe

Az általános fogyasztási javak mindössze 2 százalékát vásároljuk webáruházakból.

A koronavírus-járvány idején látványosan megugrott az élelmiszerekkel és más általános fogyasztási javakkal (italok, tisztálkodási és kozmetikai termékek, mosó- és mosogatószerek stb.) online kereskedelme. A szakemberek arra számítottak, hogy a tendencia a járványt követően is folytatódni fog, azonban az élet rácáfolt a prognózisokra.Fotó: Pixabay

Az általános fogyasztási javak hazai piacának az értéke 28-30 milliárd euró, amihez az online kiskereskedelem része 550-600 millió euróval járul hozzá. Ez mindössze 2 százalékos piaci részesedésnek felel meg, írja a Ziarul Financiar.

„A globális átlag 4-5 százalék, míg az európai 3-4 százalék körül van. Az országok között hatalmasok az eltérések, a globális rangsor élén Dél-Korea áll több mint 20 százalékkal, míg Európában Nagy-Britannia az első, ahol az online csatorna piaci részesedése meghaladja a 10 százalékot” – nyilatkozta Nemes Szabolcs, a Roland Berger tanácsadó cég romániai vezető munkatársa.

A középkelet-európai régióban Csehországban a legfejlettebb az általános fogyasztási javak online kiskereskedelme, Románia pedig megelőzi Lengyelországot és Magyarországot.

Tavaly az online kiskereskedelmi forgalom 0,5 százalékkal csökkent Romániában, a visszaesés az élelmiszereket forgalmazó webáruházakat is érintette.

Nem csupán az eladások nem alakultak a várakozásoknak megfelelően, de a legtöbb piaci szereplő képtelen nyereségesen működni. A legnagyobb, élelmiszereket forgalmazó webáruház, az eMag tulajdonában levő Freshful 70 millió lejes veszteséggel zárta a tavalyi évet, de deficites volt a Sezamo (60 millió lej), a Bringo (300 ezer lej) és a Tazz (49 millió lej) is.

Kapcsolódók

Kimaradt?