A vásárlók visszatértek a boltokba, meredeken csökken az online kereskedelem

Március óta folyamatosan esik a webáruházak árbevétele, a mélypontot április jelentette mínusz 12,4 százalékkal.

A szakemberek számára is meglepő fordulat következett be idén az online kereskedelemben. Az elmúlt két év robbanásszerű növekedését követően 2022-ben nem csupán megtorpant, hanem látványos lejtmenetbe váltott az ágazat, írja a Ziarul Financiar gazdasági napilap.Fotó: AdobeStock

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint idén csupán két hónapban tudott növekedést felmutatni az online kereskedelem: januárban 4,5, míg februárban 2,6 százalékkal nőttek az eladások 2021 azonos időszakához képest. Azóta változó mértékben, de folyamatosan csökkennek a webáruházak bevételei.

A legnagyobb mértékű, 12,4 százalékos visszaesés áprilisban következett be, júniusban pedig 8,1 százalékkal estek a bevételek. Szeptemberben 3,7 százalékkal maradtak el az internetes kereskedelem bevételei az egy évvel korábbiaktól, miközben a lakossági fogyasztás 2,5 százalékkal nőtt.

„A virtuális kereskedelemben 10-15 százalékos visszaesés következett be, s az ágazatnak nagy gondjai vannak a raktárkészletekkel is. Azért állt elő ez a helyzet, mert az online kereskedők az elmúlt években végbement fejlődéshez hasonlóra számítottak idén is, s ehhez mérten rendeltek árut, amire jelenleg nincs szükségük” – nyilatkozta Cătălin Pozdarie, a sportszereket, sportfelszereléseket és szabadidős termékeket forgalmazó Hervis vezérigazgatója.

A szakemberek egyértelműen a fogyasztói szokások változásával magyarázzák a piacon érvényesülő folyamatot. A járvány idején a vásárlók jelentős része kényszerből vásárolt webáruházakból, azonban a pandémia lecsengésével ezek az emberek visszatértek a hagyományos, offline áruházakba és boltokba.

Az elektronikus kereskedelem árbevétele 2020-ban 30 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, tavaly pedig 10 százalékkal a 2020-as értéket. Tavaly az ágazat forgalma 6,2 milliárd eurót tett ki.   

Kapcsolódók

Kimaradt?