E-kereskedelem: új áfaszabályok lépnek érvénybe júliustól az Európai Unióban

Az online kereskedelmet érintő új áfaszabályok lépnek hatályba csütörtöktől, amelyekkel a cél az egyenlő versenyfeltételek biztosítása valamennyi vállalkozás számára, a határokon átnyúló e-kereskedelem egyszerűsítése, valamint a nagyobb fokú átláthatóság biztosítása az uniós vásárlók számára az árakat és a választási lehetőségeket illetően – adja hírül közleményében az Európai Bizottság.

Az Európai Unió (EU) áfarendszerét 1993-ban aktualizálták legutóbb, így az nem tartotta a lépést a határokon átnyúló e-kereskedelem növekedésével, amely az utóbbi években átalakította a kiskereskedelmi ágazatot. Az új szabályok az EU területén és az azon kívül működő online értékesítőket és platformokat, a postai szolgáltatókat és a futárszolgálatokat, a vám- és adóigazgatási szerveket, valamint a fogyasztókat egyaránt érinteni fogják.

2021. július 1-jétől számos változás lép hatályba az online értékesítésekre vonatkozó áfa tekintetében, függetlenül attól, hogy a fogyasztók az EU-n belüli vagy azon kívüli kereskedőktől vásárolnak. A jelenleg érvényes szabályozás szerint nem uniós vállalatok által az EU-ba importált, 22 eurónál kisebb értékű termékekre nem kell áfát fizetni. Csütörtöktől ez a kedvezmény megszűnik, az EU-ba érkező minden áru áfaköteles lesz, akárcsak az uniós vállalkozások által eladott termékek.

Jelenleg az e-kereskedelemben tevékenykedő értékesítőknek áfanyilvántartást kell vezetniük minden olyan tagállamban, ahol árbevételük meghalad egy bizonyos küszöbértéket, amely országonként eltérő. Július 1-jétől ezeket az egymástól eltérő küszöbértékeket egy 10 ezer eurós közös uniós küszöb váltja fel, amely felett az áfát abban a tagállamban kell befizetni, ahová a termékeket leszállítják.A kép illusztráció | Fotó: Agerpres/Xinhua

E vállalatok dolgának megkönnyítése és a más tagállamokban folytatott értékesítő tevékenységük megkönnyítése érdekében az eladók mostantól regisztrálhatnak egy „egyablakos” elektronikus portálra, ahol az EU egész területére vonatkozóan eleget tehetnek áfakötelezettségüknek. Ez a 10 ezer eurós küszöbérték már 2019 óta érvényben van az online értékesített elektronikus szolgáltatások tekintetében.

A kereskedőknek nem kell belebonyolódniuk más országok összetett eljárásaiba, mert saját tagállamukban és saját nyelvükön regisztrálhatnak. Regisztráció után az online kiskereskedő negyedéves bevallás útján az egyablakos ügyintéző rendszerben valamennyi uniós értékesítése után bejelentheti és befizetheti az áfát. Az egyablakos ügyintézés lehetővé teszi az áfa adott tagállamnak történő továbbítását.

Hasonlóképpen az egyablakos importügyintézés bevezetése a nem uniós eladók számára lehetővé teszi, hogy könnyedén áfanyilvántartásba vetessék magukat az EU-ban, valamint biztosítja, hogy az áfa pontos összege eljusson abba a tagállamba, ahol annak befizetése esedékes. Ez sokkal nagyobb átláthatóságot jelent a fogyasztók számára: ha valaki unión kívüli kereskedőtől vagy az egyablakos ügyintézési rendszerben regisztrált platformtól vásárol, az áfa része kell legyen az eladó számára fizetendő árnak. Ez annyit jelent, hogy a vám- vagy futárszolgálatok nem számolhatnak fel további összeget, amikor az áruk megérkeznek a vásárló országába, mivel az áfát már megfizette.

A jelenlegi uniós áfaszabályokat legutóbb 1993-ban, tehát jóval a digitális korszak előtt aktualizálták, így azok már nem felelnek meg a vállalkozások, a fogyasztók és a közigazgatási szervek igényeinek a határokon átívelő internetes vásárlás korában. Az online vásárlás fellendülése világszerte átalakította a kiskereskedelmi forgalmat, ráadásul a világjárvány még jobban felgyorsította a változásokat.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?