Legyőzhetetlennek tűnik a Temu és a Shein – ám van ellenszer, és végül a vásárló nyer

Úgy tűnik óriási bajban van a közép-kelet európai online kereskedés piaca, hiszen a két kínai webáruház – a Temu és a Shein – nemcsak a vásárlókat szívja el, hanem a hirdetési árakat is felveri. Kállai Emánuel online marketing szakértő a Maszol megkeresésére kifejtette, a helyi vállalkozásoknak van kitörési lehetőségük: a termékek mellé rendelt szolgáltatások minőségét kell javítsák, ebből kovácsolhatnak versenyelőnyt. Hogy ezt meglépjék, rövid távon ugyan kénytelenek beruházni, de hosszú távon a hazai cégek, és a fogyasztók is nyerhetnek.

A kínai óriáscégek megjelenése a romániai e-kereskedelem piacán arra is jó volt, hogy megmutatták a hazai kereskedőknek, hogy az a világ, amikor megveszünk valamit valahol olcsón, és minimális hozzáadott értékkel továbbadjuk, lefölöződik, hívta fel a figyelmet a szakértő.

Egekbe verték a hirdetési árakat

A hazai hirdetési piacon jelenleg 18 százalékos árnövekedés tapasztalható az előző év hasonló időszakához képest, ennyivel kerül többe egy klikk, mutatott rá Kállai Emánuel. Hozzátette, jó hír viszont, hogy a tendencia csökkenő, mert tavaly 31 százalékos volt az áremelkedés. Tehát 2023-ban 2022-höz képest 31 százalékot ugrottak meg a hirdetések árai, egyrészt az infláció miatt, másrészt azért, mert a nagy kínai online kereskedők akkor léptek be agresszíven a piacra.Fotó: AdobeStockA Temu és a Shein üzletpolitikája, hogy amint belépnek egy piacra, agresszíven elkezdenek hirdetni, és ezt minden hirdető megérzi. A hirdetések ugyanis úgy működnek, hogy verseny van egy adott kattintásért, ha a Google-ba valaki beír egy kulcsszót, akkor megkezdődik a licit. Ha több szereplő van benn a piacon, nő a licit összege, részletezte a szakértő.

Hasonlóan agresszív kampányt a helyi kis- és közepes vállalkozások valószínű nem engedhetnek meg maguknak. A kínai webáruházak titka abban rejlik, hogy az értékesítési láncot nagyon lerövidítik. Korábban többnyire amúgy is az történt, hogy a hazai kereskedők megvették Kínából a terméket, és Romániában eladták. A Temu és a Shein viszont direkt vagy rövidebb úton vannak kapcsolatba a gyártóval, amiatt nagyobb árrést tudnak a terméken behozni, és több pénzt fordíthatnak az agresszív hirdetésre.

„Nem mindegy, hogy a terméken száz vagy húsz százalék az árrés. Ha száz százalékos, akkor negyven százalékot nyugodtan odaadhatnak hirdetésre, még mindig megmarad hatvan százalék, míg a másik webáruház rászánhatja hirdetésre a teljes húsz százalékos árrését, vállalva, hogy semmije sem marad, de akkor sem tud versenyezni: a Shein vagy a Temu akármelyik hirdetési piacon ráver, mert nagyobb összeget szán egy klikkre, így a másik hirdetés gyakorlatilag nem is látszik” – részletezte Kállai Emánuel.

Nem csak eladni kell, meg is kell tartani a vásárlót

Mint mondta, tulajdonképpen a belépésük volt leginkább negatív hatással a hirdetési piacra, idén ez már mérséklődött, mert az üzleti politikájuk az, hogy mostanra már valamelyest visszafogták a kampányokat, inkább arra játszanak, hogy a felhasználókat minél hosszabb ideig megtartsák.

Ez az egyik alapvető különbség a kínai és a helyi webáruházak között. Ők nem abban gondolkodnak, hogy eladjanak egy darab terméket, hanem abban, hogy hosszú ideig értékesítsenek. Erre pedig megvannak az eszközeik.Fotó: Pexels

Ellenben, ha megnézünk egy átlagos, Romániában üzemelő webáruházat, például egy gumiabroncsokat értékesítőt, akkor azt látjuk, az a logikája, hogyha leesett a hó, vagy az időjárás-előrejelzés szerint hamarosan beköszönt a tél, gyorsan adjon el egy szett gumiabroncsot. Ellenben következő tavasszal, amikor már nyári abroncsot kellene eladni, többnyire az ügyfél nem tér vissza, keres egy másik eladót, valószínű ahhoz fordul, amelyiket elsőnek kidobja neki valamelyik keresőoldal. Tulajdonképpen már nem is emlékszik, hol vásárolt néhány hónappal korábban.

„A Temu és a Shein azért nagyon erős, mert ügyes az üzleti modelljük, arra építenek, hogy ha egyszer onnan megvásároltunk egy gumiabroncsot, olyan mennyiségű és minőségű tartalmat kommunikálnak utána, hogy azzal elérik, ne csak tavasszal vegyük meg tőlük újra a gumiabroncsot, hanem vásároljunk még melléje egy dísztárcsát, más autós kiegészítőket” – részletezte Kállai Emánuel.

Bár legyőzhetetlennek tűnnek, vannak gyenge pontjaik

Bár úgy tűnik a kínai óriások legyőzhetetlenek az e-kereskedelem terén, vannak hátrányaik, hívta fel a figyelmet a szakértő. Példaként említette, hogy nagy tömegű, vagy térfogatú terméket nem tudnak gyorsan szállítani, mert repülővel az nagyon sokba kerülne. Ezért nem lehet kapni ezeken az oldalakon például hűtőszekrényt.

Amelyik pillanatban építenek egy logisztikai központot Közép-Kelet Európában, ez a történet újabb érdekes fordulatot vesz. Ez lenne számukra a következő szint, mert onnan már a nagy értékű, nagy tömegű, térfogatú terméket is ki tudnak gyorsan szállítani.Fotó: Pexels

A másik hátrányuk, hogy semmilyen termékkel kapcsolatos szolgáltatást nem nyújtanak. Megvásároljuk tőlük a gumiabroncsot, ám biztos, nem fogják felszerelni, és belátható időn belül nem építenek ki szerviz-hálózatot a térségben.

A történelemben ezért kellettek mindig a viszonteladók, hiszen ők tudnak biztosítani olyan szolgáltatást, amit a gyártó nem akar hozzátenni a termékhez, mondta Kállai Emánuel. Gumiabroncsot bárki el tud adni, de nem tudja bárki szakszerűen felszerelni. Tehát a kínaiak szolgáltatásban lemaradnak, és ez lehet a hazai vállalkozások versenyelőnye. A helyi cégek tudják biztosítani a raktározást, a logisztikát a nagy méretű termékek esetében is, és tudnak szolgáltatást rendelni a termék mellé.

Lecke a hazai kereskedőknek

A Temu és a Shein megjelenése a romániai piacon arra is jó, hogy megmutatták a hazai kereskedőknek, hogy az a világ, amikor megveszünk valamit valahol olcsón, és minimális hozzáadott értékkel továbbadjuk, lefölöződik.

Akkor tehetünk szert versenyelőnyre, ha plusz szolgáltatást nyújtunk a termék mellé. Ez nem feltétlenül csak azt jelenti, hogy felszereljük a gumiabroncsot, hanem azt is hogy gyorsabb visszaküldési időt vállalunk, ami ezeknek a kínai cégeknek épp a logisztika miatt probléma, vagy segítünk tanáccsal, hogy kell felszerelni, mire kell odafigyelni vásárlás esetén. Vagyis szakszerű információkat is adunk a termék mellé. Például felhívjuk az ügyfél figyelmét, hogy időnként ellenőrizze a gumiabroncs kopását, eligazítjuk, hogy ha kopik, hol javíthatja ki az autó futószögét” – taglalta a szakértő.

A kulcs a hozzáadott érték és a bizalom

Leszögezte, vannak kitörési lehetőségeik a helyi vállalkozásoknak: a szolgáltatás minőségét kell javítsák. Ezzel hosszútávon a fogyasztó és a helyi cég is nyerni fog. Rövidtávon ugyanakkor problémát okoz a helyi cégeknek, mert nem lehet megoldani befektetés nélkül, lehet, fel kell venni még alkalmazottat.

Kállai Emánuel hangsúlyozta, sok hazai kereskedő cég azért nem javítja a szolgáltatásai minőségét, mert tart attól, hogy az túl nagy beruházást feltételez. Másrészt, aki pedig nem tud szolgáltatást nyújtani a termék mellé, kénytelen lesz átgondolni az üzleti modellt.Fotó: PexelsMeg kell vizsgálni, milyen hozzáadott értéket tudunk nyújtani, mert az már nem működik, hogy megveszek olcsón egy terméket, átcímkézem és eladom drágábban. A hozzáadott érték lehet, ha adok melléje szolgáltatást, információt, tanácsokat, szakmai tudást, szerviz-hálózatot, rövid visszavásárlást” – tanácsolja Kállai Emánuel.

A Temu vagy Shein hamarabb visszaadja a termék árát, minthogy visszavegye a terméket. Viszont van olyan helyi vállalkozás, amelyik felveszi a kapcsolatot a vásárlóval, ha azt látja, hogy a gép mellé nem megfelelő akkumulátort rendelt. Felhívja a figyelmet, hogy a kettő nem kompatibilis, és visszakérdez, így valóban van-e szükség mindkettőre. Mindezt azért, mert értik a terméket, amit árulnak, a Temu, a Shein nem „érti” a terméket, és nem is érdekli.

Kállai Emánuel felhívta a figyelmet, hogy a vásárlók nem kizárólag az ár alapján döntenek. Hajlandóak több pénzt kiadni egy termékért, ha megbíznak az eladóban. Erre jó példa az eMag, amelyik messze nem legolcsóbb szereplő a piacon, sok terméket drágábban árul, mégis Közép-Kelet Európa meghatározó e-kereskedelmi vállalkozása. Nem azért mert olcsó, hanem mert magas bizalmi faktort épített ki a vásárlók körében.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?