Temu és Shein – a vevők imádják őket, a hazai webáruházak és a környezet szenvednek tőlük

Verhetetlen árakon kínálnak kétes minőségű termékeket a kínai online kereskedők, akik miatt a légi áruszállítás is felbolydult.

Filléres árakkal, agresszív promóciókkal és kecsegtető kedvezményekkel próbál meg minél nagyobb szeletet kihasítani a hazai online kiskereskedelmi piacból két kínai webáruház, a Temu és a Shein. A két e-kereskedelmi vállalat termékeinek a minősége összhangban van az áraikkal, ami a ruhanemű esetében jellemzően a műszálas alapanyagot jelenti, azonban sok vevő számára az olcsóság elégséges kárpótlást jelent a kétes minőségért. A Temu és a Shein 2023-ban törtek be a romániai piacra, s maximálisan profitálnak abból, hogy a magas infláció miatt csökkent a vásárlóerő, megnőtt a fogyasztók árérzékenysége.Képernyőkép: temu.com

„A Temu egy agresszív reklámpolitikával jelent meg Romániában, amire, köszönhetően az alacsony áraknak, az emberek fogékonyak voltak. Azonban vigyázat, mert nem minden termék olyan, mint a képeken” – nyilatkozta a Libertatea napilapnak Adrian Negrescu gazdasági elemző.

Véleménye szerint a kínai online kiskereskedelmi platformok veszélyes konkurenciát jelentenek a hazai webáruházak számára. „Ez egy vészjelzés a hazai kiskereskedők számára, amilyen az eMag, de van félnivalója az Olx-nek is, főleg, hogy a kínaiak raktárakat nyitottak Európában, már nem telik egy hónapba, hogy ideérjen a rendelés hajóval. Az egyetlen dolog, amiben a kínaiak nem tudnak versenyezni, az a termékek minősége” – mondja Adrian Negrescu.

A romániai hatóságok nem tudnak fellépni a kínai forgalmazók ellen, ha a termékeikkel szemben minőségi kifogások merülnek fel. „Mivel nincs képviseletük Románia területén, egyetlen hatóságnak sincs ellenőrzési lehetősége. (…) Azt tanácsoljuk a romániaiaknak, hogy ne vásároljanak olcsó portékát. Ez nem jelenti azt, hogy ha valami drága, akkor automatikusan minőségi is. Nem ajánljuk ezeket az internetes oldalakat, inkább az EU-sokat” – nyilatkozta a Libertateának Horia Constantinescu, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) időközben lemondott elnöke.

Átpártolnak a vásárlók

A két kínai e-kereskedőnek a romániai piacra gyakorolt hatásáról, a piaci részesedésükről egyelőre nincsenek adatok, magyarországiak azonban vannak. Az Olcsóbbat.hu árösszehasonlító portál által 300 internetes áruház bevonásával készített felmérésből kiderül, hogy a magyar webáruházak 83 százaléka komoly versenytársnak tekinti a kínai cégeket. A megkérdezett piaci szereplők 52 százaléka számolt be a távol-keleti versenytársak megjelenésének betudható árbevétel-csökkenésről. A magyar webáruházak 24 százalékánál a visszaesés mértéke meghaladta a 25 százalékot, számolt be a Világgazdaság.

A digitális gazdaságra szakosodott elemző és tanácsadó cég, a GKID januári felmérése azt mutatta, hogy 2024 szeptemberében a külföldről is rendelő magyarországi ügyfeleknek csupán a 0,5 százaléka vette igénybe a Temu szolgáltatásait. Januárra ez az arány 29 százalékra nőtt.

Madar Norbert, a GKID vezető tanácsadója azt állítja, hogy a Temu máris a második legnagyobb webáruház Magyarországon, annak ellenére, hogy csak bő fél éve van jelen a piacon. Véleménye szerint a Temu és a Shein gyors térnyerése egész Európában érzékelhető. Ez főleg annak tudhatóm be, hogy a két kínai óriásnak sokkal több a pénze, mint a helyi webáruházaknak, ezért nagyon kicsi árréssel tudnak dolgozni, s ráadásul rengeteget fizetnek azért, hogy a Google előre sorolja a termékeiket.

Megállítani őket az EU határán

A kínai e-kereskedők nyomulása, s abból fakadó problémák már a bukaresti kormány figyelmét is felkeltették. „Növelnünk kell a képességünket, hogy ezeket a termékeket megállítsuk a vámnál, az Európai Unió határán. Miért? Mivel ezek később nagy környezeti problémát jelenthetnek. Ezeknek a termékeknek tulajdonképpen nem kellene bejutniuk az európai piacra. Nagyon alapos válogatást kellene végezni, hogy a más országokból érkező termékek ugyanazon feltételeknek feleljenek meg, mint az európaiak” – idézi az economedia.ro Florin Spătarut, a miniszterelnöki kancellária tanácsosát.

Véleménye szerint laboratóriumi tesztelésnek kellene alávetni a Kínából, webáruházakon át érkező termékeket, annak megállapítása céljából, hogy minőségileg megfelelők-e. Az ázsiából érkező filléres, jellemzően műanyag áruk rövid időn belül hulladékká válnak majd Romániában, aminek a kezelési költségei a hazai társadalmat fogják terhelni.

A dömpingáron érkező kínai árutömeg más módon is környezeti problémát jelent. A Cargo Facts Consulting adatai szerint a Temu napi 4 ezer, a Shein pedig napi 5 ezer tonna árut értékesít, amit főleg légi úton szállítanak Kínából a megrendelőkhöz. Hogy ez mekkora mennyiség, azt jól érzékelteti, hogy az egyik hagyományos megrendelő, az Apple napi 1000 tonna árut szállíttat légi úton.

Honnan annyi gép?

A Temu, a Shine, valamint a napi 1000, illetve 700 tonna árut szállító Aliexpress és a TikTok fuvarozási igényeinek a kielégítésére folyamatosan egy 108 darab Boeing 777-esből álló légiflottára volna szükség.

„A Temu 12 szélestörzsű teherszállító repülőgépet szeretne lízingelni, ajánlataikat a szektor valamennyi szereplőjéhez eljuttatták” – idézi a Világgazdaság Marc Schlossberget, az Unique légi fuvarozásért felelős ügyvezető alelnökét. Véleménye szerint kétséges, hogy sikerrel járnak, mivel a piacon nincs elegendő kapacitás, ami miatt megugrottak a fuvardíjak.

A környezetvédelmi problémát az jelenti, hogy miközben a megnőtt a cargo járatok száma, ezáltal pedig a szén-dioxid kibocsátás, a gépek pedig általában nagyrészt üresen térnek vissza Kínába. A Temu és a Shein átlagban napi 600 ezer csomagot szállít az Egyesült Államokba, azonban a Hongkongba vagy Kantonba tartó arumennyiség ennél jóval kisebb.

Kapcsolódók

Kimaradt?