banner_1YkOLHCC_CA most-van-itt-az-ido 970x250.png
banner_kTef5tIq_CA most-van-itt-az-ido 728x90.png
banner_kIoChhkY_CA most-van-itt-az-ido 300x250.png

Elszálltak a kamatkiadások: idén 3 milliárddal többet fizettünk, mint tavaly

Az idei év első két hónapjában 50 százalékkal többet fizettünk ki kamatokra, mint 2024 azonos időszakában.

Az év első két hónapjában Románia 10,056 milliárd lejt költött az államadósság kamatjaira, derül ki a Pénzügyminisztérium adataiból. Ez 3,39 milliárd lejjel, mintegy 50 százalékkal több annál az összegnél, melyet 2024 azonos időszakában fordítottunk erre a célra.Hitelből él az ország, ami egyre többe kerül | Fotó: Unsplash

Az, hogy a kamatok egyre nehezebb malomkőként lógnak az állam nyakán, egyértelműen kitűnik a költségvetési végrehajtás adataiból: a tavalyi év első két hónapjában a kormányzati kiadásoknak még csak az 5,8 százalékát tették ki, idén azonban már a 8,4 százalékát.

Súlyos problémát jelent, hogy a kamatterhek az elkövetkező időszakban tovább fognak nőni. Románia, más országokhoz hasonlóan, görgeti az államadósságát, vagyis új hitelekből és a most kibocsátott állampapírok bevételeiből fizeti vissza a korábban felvett kölcsönöket. A gond az, hogy most kezdjük visszafizetni azokat a hiteleket, melyeket a koronavírus-járvány alatt, Florin Cîțu pénzügyminisztersége idején nagyon alacsony kamatra vettünk fel, írja az economica.net. Ennek az oka nem az, hogy Cîțu zseniális pénzügyminiszter lett volna, egyszerűen abban az időszakban olcsón lehetett pénzhez jutni.

Az akkoriban minimális költséggel felvett hiteleket most olyanokkal kell kiváltania a kormánynak, melyek után sokkal nagyobb, 6,3-7,5 százalékos kamatot kell fizetni.

Idén több mint 45 milliárd lejt fogunk költeni az államadósság kamatjaira, az elkövetkező években pedig még többet. A költségvetési hiány 3 százalékra való mérséklését célzó hétéves konveregenciaterv értelmében 2028-ban a kamatok 80 milliárd lej visznek majd el az államkasszából, egy évre rá 91, 2031-ben pedig 100 milliárd lejt. Miközben a kamatköltségek idén a kormányzat kiadásoknak csak 8,4 százalékát jelentik, 2030-ban 10,9, 2031-ben pedig már 11,3 százalékot tesznek majd ki.

Januárban az államadósság a GDP 54,6 százalékával volt egyenértékű, ami az Európai Unióban nem számít magasnak. Ami határozottan fenyegető, az az eladósodásunk ritmusa. 2017 vége és 2024 vége, vagyis hét év alatt Románia államadóssága megháromszorozódott, 300,5 milliárd lejről 964,4 milliárd lejre emelkedett. Ez alatt az idő alatt a GDP csak duplájára nőtt, az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint 858,3 milliárd lejről 1766,1 milliárdra.

Szöges ellentétben a mindenkori kormánypárti politikusok állításaival, a százmilliárdos hitelek jellemzően nem fokozott gazdasági növekedés formájában hatványozottan megtérülő beruházások finanszírozására lettek elköltve, hanem közalkalmazotti bérekre és nyugdíjakra. „Ezért, a hozzáadott értékkel bíró beruházások elhanyagolása és a kölcsönöknek a fogyasztás növelésére való irányítása miatt az eladósodás GDP-re gyakorolt hatása az utóbbi években 1 az 1-hez szint közelébe csökkent. Ez azt jelenti, hogy az utóbbi években 1 kölcsönből származó lej csak 1 lej értékű gazdasági növekedést eredményezett” – olvasható a cursdeguvernare.ro elemzésében.

/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?