Lélektani határt lépett át az államadósságunk

Március folyamán az adósságállomány minden bizonnyal meghaladta az 1000 milliárd lejt. Csillagászati összeg!

December végén 964,3 milliárd lej volt Románia adósságállománya, ami a GDP 54,6 százalékának felelt meg. A Pénzügyminisztérium azóta nem közölt az államadósságra vonatkozó adatokat, azonban a profit.ro arra a következtetésre jutott, hogy az meghaladta az 1000 milliárd lejt.Üres az államkassza | Fotó: Pixabay

A gazdasági hírportál számításai szerint az év első két hónapjában a kormány 54,74 milliárd lejt vett kölcsön bankoktól, befektetőktől és a lakosságtól. Márciusban a külföldi piacokról 2,75 milliárd euró értékben vettünk fel hitelt.

A Román Nemzeti Bank (BNR) adatai szerint januárban és februárban az állam 16,5 milliárd lejt fizetett ki lejárt határidős állampapírok tulajdonosainak. Márciusban további 4,52 milliárd lej értékű kifizetésekre került sor, ugyanakkor az év eleje óta piacra dobott kötvények 9,9 milliárd lejjel dobták meg az államadósságot.

Mindebből az következik, hogy március folyamán az ország adósságállománya meghaladta az 1000 milliárd lejt.

Az első Ciolacu-kabinet tavaly állapodott meg az Európai Bizottsággal egy, az államháztartás konszolidációját, fenntarthatóvá tételét célzó programról. Ennek értelmében hét év alatt 3 százalékra kell leszorítani a költségvetési hiányt. A terv 2025 végére 1061,3 milliárd lejes, a GDP 55,7 százalékával egyenértékű adósságállományt irányoz elő.

99,99 százalék a valószínűsége annak, hogy ez nem fog teljesülni, még akkor sem, a gazdasági folyamatok a kormány optimista előrejelzései szerint alakulnának, mivel szinte kizárt, hogy az év utolsó kilenc hónapjában csak 60-61 milliárd euróval hízna az adósságállomány.

Idén az államháztartás bruttó finanszírozási igénye 232 milliárd lej. A kormány ennek az összegnek a 45 százalékát belföldről tervezi felvenni, 55 százalékát pedig a nemzetközi piacokról. 135 milliárd lejre az idei költségvetés egyensúlyba hozásához van szükség, 97 milliárd lejre pedig a korábban felvett hitelek újrafiniszírozásához.

Az államháztartási konszolidációs terv szerint az elkövetkező években az államadósság, miközben abszolút értékben folyamatosan nő majd, százalékosan 2029-ben éri el a csúcsot, amikor GDP 62,6 százalékát teszi majd ki, utána pedig csökkenésnek indul.

A Fitch Ratings hitelminősítő nem hisz ennek a forgatókönyvnek, hanem arra számít, hogy a GDP-arányos államadósság 2028-ban már 70 százalék lesz.  

Kapcsolódók

Kimaradt?