Közép-Európában a romániaiak költenek legtöbbet gyógyszerre
Az emberek általában a tévéreklámokban látott drága termékeket vásárolják, pedig vannak olcsóbbak is.
Egy romániai lakos átlagosan évi 62 dollárt, mintegy 280 lejt költ recept nélkül vásárolható gyógyszerekre és étrendkiegészítőkre. Ez 30 százalékkal több, mint amennyit Közép-Európa lakossága átlagban költ, írja a Ziarul Financiar.
A szakemberek szerint ennek a magyarázata nagyrészt a hiányos egészségügyi ismeretekben rejlik. „A tendencia az, hogy hiszünk a televíziós reklámoknak, vagyis drága terméket vásárolunk, mert az reklámozzák. Erre a legjobb példa a C és a D vitamin, melyekből sokkal olcsóbb termékek is vannak a gyógyszertárakban, de nem ismerik őket, mert nincsenek drága reklámkampányaik” – Dragoș Damian, a kolozsvári Terapia gyógyszergyár igazgatója.
Ezt a véleményt alátámasztja, hogy tavaly 28 százalékkal, 120 millió euróra nőtt a gyógyszerek és gyógyhatású készítmények televíziós reklámozására fordított pénzösszeg. Ennél többet csak két ágazat, a kiskereskedelem és a szórakoztatóipar költött reklámra.
A Cegedim piackutató cég adatai szerint tavaly összesen 1,1 milliárd eurót költöttünk recept nélkül vásárolható gyógyszerekre és étrendkiegészítőkre. A pénz 22 százaléka emésztőrendszerim panaszokra való gyógyszerekre, 19 százaléka hűlés és allergia elleni termékekre, 17 százaléka pedig vitaminokra és nyomelemeket tartalmazó termékekre ment el. A leginkább a bőrgyógyászati készítményekre elköltött összeg nőtt, 19 százalékkal 2022-höz képest.
A legkelendőbb gyógyszer idehaza a Nurofen, melynek a piaci részesedése 4,8 százalék, majd az Aspenter (3,2 százalék), az Uractiv (1,4 százalék), a Parasinus (1,1) és a No-Spa (1,1) következik.