Közel 150 millió euróval drágul a kolozsvári körgyűrű
Közel 150 millió euróval többe kerül az eredetileg jóváhagyott összegnél a Kolozsvárt délről elkerülő, úgynevezett metropolisz-körgyűrű megépítése, amelyre ismét kiírták a versenytárgyalást - közölte szerdán Emil Boc polgármester.
Az erdélyi nagyváros elöljárója közösségi oldalán számolt be arról, hogy növelték a metropolisz-körgyűrű második és harmadik szakaszának a költségkeretét, és szerdán újra kiírták a már összevont versenytárgyalást a beruházásra. A város zsúfolt forgalmát tehermentesítő, hosszú évek óta tervezett létesítmény így 1,145 milliárd euróba kerül, közel 150 millió euróval többe, mint az eredeti összeg - írta az elöljáró.
A gazdasági-műszaki mutatók aktualizálásának szükségességét korábban Sorin Grindeanu régi-új román közlekedési miniszter is elismerte, miután a külön-külön meghirdetett tenderekre a határidő többszöri meghosszabbítása ellenére egyetlen cég sem nyújtott be ajánlatot, holott több is jelezte érdeklődését a beruházás iránt.
Kolozsváron pár hónapja a metróvonal projektjének gazdasági-műszaki mutatóit is aktualizálni kellett, miután az érdeklődő cégek jelezték, hogy az eredetileg jóváhagyott összegből nem valósítható meg a beruházás, mivel egdrágult az építőanyag és a munkaerő.
Emil Boc polgármester szerdán azt írta, hogy az érintett önkormányzatok – Kolozsvár, Szászfenes, Kisbács és Apahida - mielőbb jóváhagyják a beruházás új gazdasági-műszaki mutatókat, hogy az új román kormány aktualizálhassa a beruházást jóváhagyó korábbi kormányrendeletét. De az új tendert ennek hiányában, már szerdán meghirdették az elektronikus közbeszerzési platformon (SEAP).
A tavaly október végén jóváhagyott kormányrendelet szerint a TR35-ös jelzésű metropolisz-körgyűrű a Nagyvárad felé vezető DN 1-es országútról ágazik le Magyarkapus és Gyalu között, majd Szászfenes területén a Bükkön keresztül délről kerüli el Kolozsvárt, és Erdőfelek község területén keresztezi ismét a (Torda felé vezető) DN 1-es országutat. Innen a települési közigazgatási határ mentén halad Apahida felé, kapcsolatot teremt a DN 1N jelzésű, Kolozsvárt keletről elkerülő terelőúttal, majd Apahida és Telekfarka között éri el a Dés felé vezető, DN 1C jelzésű országutat.
A metropolisz-körgyűrűn 20 közlekedési csomópontot alakítanak ki, ezek közül 12 Kolozsvár közigazgatási területén található. A kormányhatározat szerint a beruházás megvalósítása nyolc évbe fog telni, mindkét szakasz építése négy-négy évet vesz igénybe.