Kolozsváron a legrosszabb a lakásár/bér arány a nagyvárosok közül
Olyan magasak a lakásárak Kolozsváron, mintha kizárólag informatikusok laknának a városban.
A hazai nagyvárosok közül Kolozsváron a legnehezebb lakást vásárolnia annak, aki a helyi átlagbért keresi meg, derül ki a Blitz Imobiliare ingatlan ügynökség tanulmányából. Az economedia.ro portál által idézett tanulmány szerint egy kolozsvári lakás átlagosan 10,2 évi keresetbe kerül, ami országos viszonylatban messze a leghosszabb időszak. Kolozsváron az országos átlagnál jóval magasabb az átlagkereset, 828 euró, azonban ez nem tudja ellensúlyozni azt, hogy a lakások drágábbak a bukarestieknél is. A Blitz Imobiliare adatai szerint a kincses városban 2044 euró a négyzetméterenkénti átlagár, úgy, hogy nem vették számításba a központi fekvésű ingatlanokat.
A bukarestiek sokkal jobb helyzetben vannak, a fővárosban ugyanis csupán 7 évnyi átlagbérre van szükség egy átlagos méretű lakás megvásárlásához. Bukarestben 1462 euró/négyzetméter a lakásár, meg sem közelíti a kolozsvárit, ellenben az átlagfizetés valamivel magasabb, 879 euró.
Brassóban 6,9 év teljes keresetére van szükség a lakásvásárláshoz, míg Temesváron 7,4 év átlagjövedelmébe kerül egy ingatlan. Brassóban a bérek és a lakásárak is kisebbek, mint Temesváron, az arányuk pedig kedvezőbb. A Cenk alatt átlagban 683 eurót lehet megkeresni, míg a lakások négyzetmétere 1132 euróba kerül. A bánsági nagyvárosban 766 euró az átlagfizetés, az átlagos ingatlanár pedig 1368 euró/négyzetméter.
A Blitz Imobiliare által vizsgált hét nagyváros közül Craiova esetében a legjobb a fizetések és a lakásárak aránya. Az oltyán fővárosban az emberek nem keresnek túl sokat, átlagban 619 eurót, de a lakások is viszonylag olcsók, négyzetméterük 956 euróba kerül. A többi hat nagyváros között egy sincs, ahol a négyzetméterár 1100 euró alatt lenne.
Az elmúlt időszakban a lakások nagyobb mértékben drágultak Romániában annál, amennyivel a bérek emelkedtek. 2020 végén országos átlagban még csak 7,5 évi átlagbérre volt szükség egy lakás megvételéhez, jelenleg azonban ez az időintervallum 8 évre nőtt.
A tanulmány szerint Romániában 2002-ben volt a legegyszerűbb lakáshoz jutni, mivel akkor mindössze 1,1 volt a négyzetméterenkénti ár és az átlagfizetés aránya, ami 2021-re 1,4-re nőtt. A legrosszabb, 5,3, 2008-ban, az előző gazdasági válság kitörésekor volt az arány.