Kispályások vagyunk a régióban a külföldi befektetések tekintetében
A cseh, magyar és lengyel vállalatok sokkal többet fektetnek be külföldön, mint a romániaiak.
A tavalyi év végére 4,5 milliárd euróra nőtt a romániai cégek külföldi befektetéseinek az értéke, írja a Ziarul Financiar. Ez közel hétszerese a 10 évvel korábbi értéknek. A külföldi romániai befektetések első ízben 2019-ben haladták meg az 1 milliárd eurót.
Mindezek alapján lendületesnek tűnik a fejlődés, azonban a nemzetközi összehasonlítás azt mutatja, hogy külföldi befektetőként Románia még a térségben is a kispályások kategóriájába tartozik.
A középkelet-európai régióban Csehország az élenjáró a külföldi befektetések tekintetében, a cseh cégek 50 milliárd eurónál többet ruháztak be a határon túl. A második Magyarország 37 milliárd euróval, majd Lengyelország következik 28 milliárddal. Mi a sokkal kisebb Horvátországgal vagyunk egy szinten, s megelőzzük az EU legszegényebb tagállamát, Bulgáriát.
Míg Magyarországon olyan, részben állami tulajdonban levő nagyvállalatok a legnagyobb külföldi befektetők, mint a MOL és az OTP, addig Romániában kizárólag a magánszektor próbálkozik a külföldi piacok meghódításával.
A nemzetközi piacokon leginkább jelen levő romániai cégek főként az informatikai ágazathoz tartoznak: az UIPath, a Bitdefender, az Amber Studio és az Arobs. A legnagyobb hazai befektető azonban Teszári Zoltán vállalata, a Digi, melynek Olaszországban, Spanyolországban, Portugáliában és Belgiumban vannak érdekeltségei. Sikeresen terjeszkedik külföldön az eMag, a Fan Courier, a besztercei TeraPlasta MedLife és az Alexandrion is. Több hazai cég elsőként a magyar piacot célozta meg.
Legutóbb egy sütőipari termékeket gyártó romániai cég lépett ki a nemzetközi porondra. A Luca ezen a héten, Varsóban nyitotta meg az első üzletét, melyet a tervek szerint az év végéig további 8-10 követ majd. Egy részük a lengyel fővárosban lesz, de a cég vidéki nagyvárosokban is terjeszkedni szeretne.