Sokkal nagyobb árréssel dolgoznak a multinacionális áruházláncok, mint állítják

A multinacionális kiskereskedők azt állítják, hogy általában 5 százalék alatti árréssel dolgoznak, a valóságban azonban ez 40 százalék is lehet, írja a Ziarul Financiar (ZF).

A gazdasági napilap a hatósági árú és a szabadáras tej árának összehasonlítása révén próbálta meg kiszámolni, hogy mekkora árrést alkalmaznak a kiskereskedők. Az 1,5 százalékos zsírtartalmú tej esetében a kiskereskedők maximum 20 százalékos árrést alkalmazhatnak, míg a zsírosabb tej esetén nincs ilyen jellegű korlátozás.Fotó: Pixabay

Az 1,5 százalékos Napolact tejet 7,15 lejért forgalmazza az egyik kiskereskedelmi lánc, míg a 3,5 százalékosat 10,4 lejért.

A hivatalos statisztikai adatok szerint a feldolgozók jelenleg 2,2 lejért vásárolják fel a nyers tej literjét, mely több mint háromszoros, a szabadáras termék esetén pedig négy és félszeres áron kerül aztán a vásárlók kosarába.  

A feldolgozási költségeket a cégek nem hozzák nyilvánosságra, a ZF számításai és becslései szerint azok literenként 2,5-2,7 lejre rúghatnak. Ez azt jelenti, hogy a feldolgozott, kereskedelmi forgalomba hozható tej önköltségi ára 5 lej körül van, ami rájön a gyártó, a forgalmazó és a kiskereskedő által alkalmazott árrés. A nagy gyártók közvetlenül a kiskereskedőknek szállítanak, náluk a forgalmazó kiesik.

A 7,15 lejes tej esetében tehát kb. 1,1-1,1 lej lehet a gyártó és a kereskedő árrése, amit a kormány 20 százalékban maximált.

A szabályozott árú termék 45 százalékkal, 3,25 lejjel drágább, mint és a szabadáras. Ennek egy része, ami literenként szinte biztosan nem haladja meg az 1 lejt, a magasabb zsírtartalom számlájára írható. Az árszabályozás bevezetése előtt az 1,5 százalékos Napolact tej csak 0,5 lejjel volt drágább ugyanezen áruházláncban a 3,5 százalékosnál. Maradt hát 2,25 lej, ami plusz 1,1-1,1 lejes árrést jelent a gyártó és a kiskereskedő számára. Ha 1,1 lej 20 százalékos árrésnek felelt meg, akkor 2,2 lej 40 százalékot jelent, ennyit tesznek rá egyes áruházláncok a szabadáras tejre. Ez nem illegális, azonban jóval meghaladja az árrést amivel a multinacionális kiskereskedők, saját állításuk szerint dolgoznak.

„A kiskereskedőknek nagyon nagy a forgalmuk, de kicsi, 2,5-5 százalékos árréssel dolgoznak. Sokat adunk el, olcsón. Ez a titok” – nyilatkozta a ZF-nek egy multinacionális áruházlánc képviselője.

Az adatok azonban nem ezt mutatják, legalábbis a tej esetében.  

Kapcsolódók

Kimaradt?