Árengedményekkel vásárolnák meg a vásárlók hűségét a multinacionális áruházláncok
A hazai kiskereskedelmi vállalatok 2017-ben bocsátották ki az első hűségkártyákat, s napjainkban már 15 millió körül jár a számuk.
Csak pár éve jelentek meg a piacon, azonban immár a romániai felnőtt lakosság mintegy fele rendelkezik valamely kiskereskedő vagy szolgáltató által kibocsátott hűségkártyával, a városi lakosság körében pedig ez az arány jóval magasabb. Az úttörő a Metro C&C volt 2017-ben, napjainkban azonban nem csupán a multinacionális áruházláncok próbálják meg ily módon magukhoz láncolni a vásárlókat, hanem a gyógyszertárak, a készruha- és a cipőboltok, sőt, egyes gyorséttermek és kávézók is.
A Business Magazin gazdasági folyóiratnak a témával kapcsolatos megkeresésére hét multinacionális kiskereskedelmi vállalat reagált. Közülük a Kaufland bocsátotta ki a legtöbb hűségkártyát, a számuk meghaladja a 3 milliót. A Kaufland Cardot a német cég elsőként Romániában vezette be, 2019-ben, majd annak sikerén felbuzdulva a többi európai piacon is, melyeken jelen van. A kártyának van digitális és fizikai változata is, s a cégvezetés állítása szerint a tulajdonosaik, korábbi vásárlásaik alapján, személyre szabott ajánlatokat kapnak általa.
A Penny egy évvel korábban, 2018-ban bocsátotta ki a Penny Loyalty nevű hűségkártyát, s mostanáig hozzávetőleg 2 millió vásárló igényelte. „Az elmúlt hat hónapban kb. az 50 százalékuk volt aktív” – nyilatkozták a Business Magazinnak a diszkont áruházlánc illetékesei.
Jótékonykodás és környezetvédelem, mint marketingeszköz
A Profi későn, tavaly indította útjára ProfiAPP nevű lojalitási alkalmazását, de már 1,75 millió felhasználónál tart. A két francia hipermarketlánc, a Carrefour és az Auchan 2021-ben szállt be az ügyfelek hűségéért folytatott harcba, előbbi 1,6, utóbbi 1,5 millió elkötelezett vásárlót mondhat magáénak. A Carrefour a társadalmi felelősségre hivatkozva próbál meg minél több fogyasztót bevonni az Act for Good programba. „Az elindítása óta eltelt két évben a lojalitási platform révén a Carrefour 300 ezer adományt tett, 24 partner civil szervezetet támogatott” – nyilatkozta Teodor Gurgui, a vállalat egyik topmenedzsere.
Az Auchan a környezetvédelem és a fenntarthatóság jelszavaival toboroz tagokat a My ClubAuchan számára. A Mega Image nem él a mozgósítás ezen marketingeszközeivel, azonban 2018 óta így is sikerült összegyűjtenie 1 millió Connect kártyatulajdonost. A Metro Plus hűségkártyának 50 ezer aktív felhasználója van, azért ilyen kevés, mert kizárólag viszonteladóknak szól.
Ez a hét áruházlánc mintegy 11 millió hűségkártyát bocsátott ki, azonban a felhasználók száma ennél kisebb, mivel sokaknak több kártyájuk van. Hűségkártyából azonban jóval több van, valószínűleg mintegy 15 millió, három áruházlánc ugyanis nem válaszolt a Business Magazin megkeresésére, az IGD adatai szerint pedig épp ezek egyike, a Lidl a legaktívabb ezen a téren.
A kiskereskedelmi nagyvállalatok nem csupán személyre szabott ajánlatokkal és kizárólag a hűségkártyával elérhető árengedményekkel, valamint az azzal megszerezhető, termékekre váltható hűségpontokkal próbálják megfogni a fogyasztókat. Egyes áruházláncok érdekes, például lakókocsis kirándulásokra és kézműves sörfőzdékbe viszik a sorshúzással kiválasztott hűséges, s egyúttal szerencsés vásárlókat.
Vonzás és kötés
„A mostani válság, melyet a mindennapi élet költségeinek gyors emelkedése jellemez, arra késztette a kiskereskedőket, szerte a világon, hogy a hűségprogramokhoz folyamodjanak, arra használva azokat, hogy magukhoz vonzzák és kössék a vásárlókat” – nyilatkozta Dan Butler, az IGD piackutató cég nemzetközi kiskereskedelmi elemzője.
Ezt alátámasztják az adatok is. Az idei év első negyedében a nemzetközi áruházláncoknál az akciós termékek eladásából származó bevételek a teljes árbevétel 22 százalékát tették ki. Ez azt mutatja, hogy megfordult a korábbi folyamat, hiszen 2018 és 2022 között a promóciós eladásokból származó árbevétel aránya a multik teljes árbevételén belül 25 százalékról 20,4 százalékra csökkent. Az általános drágulás rákényszerítette a vásárlók zömét, hogy minden egyes lejre odafigyeljen, az akciókat, az olcsóbb termékeket keresse, a kiskereskedők pedig megpróbálják ezt a maguk javára fordítani.
A lapunknak nyilatkozó H. két kiskereskedelemi digitális hűségprogramot használ, a Lidl Plust és a Kaufland Cardot. Tapasztalatai alapján előbbi nagyvonalúbb árengedményeket ad, több pénzt lehet megtakarítani vele. H. január 2-án 64,2 lejre vásárolt a német diszkontláncnál, a pénztári nyugta tanúsága szerint hűségkártya nélkül 10,93 lejjel többet fizetett volna.
B.-nek My ClubAuchan hűségkártyája van, utoljára decemberben vásárolt nagyobb tételben a francia áruházlánc egyik erdélyi hipermarketjében. Elmondása szerint maga is meglepődött, hogy a pénztári nyugtán feltüntetett, a hűségkártya alapján kapott árengedmények összértéke 100 lej körül volt, miközben a fizetendő összeg mintegy 500 lej.
CSAK SAJÁT