A sepsiszentgyörgyi cégek visszakérhetik adójuk egy részét: közel 12 millió lejt kaptak már vissza

A sepsiszentgyörgyi önkormányzat az országban elsőként, 11 éve indított támogatási programot, amelynek lényege, hogy a helyben bejegyzett cégek visszakérhetik ingatlanadójuk egyharmadát, bizonyos esetekben ennek akár dupláját is. Emellett a sepsiszentgyörgyi ipari parkba betelepedett cégek 100 ezer euróig terjedő támogatást igényelhetnek beruházásuk megvalósítására.

A sepsiszentgyörgyi önkormányzat támogatási programja által a helyi vállalkozásokat kívánják előnyösebb helyzetbe hozni, hiszen a máshol bejegyzett, vagy multinacionális cégek nem kaphatják vissza helyi adójuk egy részét. Az elmúlt évtizedben összesen 11,7 millió lejt juttattak vissza sepsiszentgyörgyi cégeknek, számolt be Édler András. A háromszéki kereskedelmi kamara elnöke arra hívta fel a több száz érintett sepsiszentgyörgyi cégvezető figyelmét, hogy a https://www.ccicv.ro/hu/ingatlanado-visszaterites-de-minimis-2024.html oldalon már elérhetőek az adóvisszaigénylésről szóló információk, az igényléseket ugyancsak online lehet benyújtani.Debreczeni László és Antal Árpád | Fotó: Kristo Gothard Hunor

Az eddigi tapasztalatok szerint a visszatérítések összege 600 lej és 150 ezer lej között váltakozik, annak függvényében, hogy a cégnek mekkora az ingatlanadója. Az igénylő cégeknek visszatérítik az ingatlanadójuk legkevesebb 33 százalékát, de ez akár 66 százalékig is emelkedhet, ha a cég az országos átlagbérnél jobban fizeti alkalmazottjait. A támogatási programnak az a feltétele, hogy az ingatlanadóból visszatérített összeget a cégek vissza kell fordítsák a vállalkozás vagy annak ingatlanjai fejlesztésébe, viszont tucatnyi költségtétel közül választhatják ki a számukra leghasznosabbat.

Idéntől már fizetésekre is költhetik a visszakapott összeget, hívta fel a figyelmet Antal Árpád polgármester aki szerint az önkormányzat azt szeretné, ha a cégek magasabb fizetést adnának alkalmazottaiknak.

A visszakapott összeget költhetik épületeik homlokzatának javítására, hőszigetelésre, fűtésrendszerek telepítésére, zöldövezetek létrehozására vagy karbantartására, vásárokon és kiállításokon való részvételre, promóciós vagy információs anyagokra, piackutatásra, informatikai eszközökre, weboldal vagy webshop létrehozására, szabványosítási és minőségtanúsítási rendszerekre, pályázati tanácsadási szolgáltatásokra, modern fizetési rendszerek (kártyaolvasók, online fizetés) bevezetésére, eszközök, gépek és berendezések beszerzésére, speciális helyiségek kialakítására az anyák és a gyermekek számára, kölcsönök vagy lízingszerződések kamatjaira, szolgáltatások, tárgyi eszközök és készletek vásárlására, parkolók vagy bekötőutak helyreállítására, alkalmazottak tömegközlekedési bérleteire, irodaszerekre és fogyóeszközökre, valamint védjegyekre és szabadalmakra.

Debreczeni László, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat gazdasági bizottságának elnöke felidézte, hogy 11 éve az akkor még önkormányzati képviselő, Miklós Zoltán készített egy elemzést, amelyből kiderült, hogy az első 50 legnagyobb ingatlanadót fizető vállalkozásból 41 cég nem helyben volt bejegyezve. Az önkormányzat akkor döntötte el, hogy a vállalkozások ingatlanadóját a törvényben megszabott maximális szinten határozza meg, cserébe a helyben bejegyzett cégeknek visszatéríti az adójuk 33 százalékát. A magánszemélyek ingatlanadóját ezzel szemben a törvényben meghatározott legalacsonyabb szinten tartják.

Debreczeni László számításai szerint 11 év alatt a cégekre kivetett megemelt ingatlanadó különbségből 6 millió euró bevétele származott a városnak és ebből 2,3 millió eurót visszatérítettek a helyi vállalkozásoknak.

Miklos Zoltán parlamenti képviselő, az RMDSZ gazdasági szakpolitikusa megállapította, hogy sikertörténetté vált az országban elsőként bevezetett ingatlanadó visszatérítési támogatás. Bár az elején a sepsiszentgyörgyi vállalkozások szkeptikusak voltak, hogy valóban visszakapják-e, de időközben megszokták, hogy minimális dokumentáció mellett megtérítik számukra az éves ingatlanadójuk egyharmadát, bizonyos esetekben akár ennek dupláját is.

Édler András szerint a mintegy 300 Sepsiszentgyörgyön bejegyzett vállalkozás kétharmada élt már az adóvisszatérítés lehetőségével. Hozzátette: a szépmezői Ipari Parkba betelepedő cégeket célzó, legtöbb 100 ezer eurós támogatásra is van igény. Az elmúlt években 1,6 millió lejjel támogatták ilyen módon az ipari parkban megvalósuló beruházásokat. Az idei pályázati lehetőséget hétfőn nyitották meg és az első igénylés már be is érkezett. A sepsiszentgyörgyi önkormányzat de minimis jellegű gazdasági támogatási programjaira a háromszéki kereskedelmi kamarán keresztül lehet pályázni. Részleteket a https://www.ccicv.ro/hu/ oldalon találnak.

Kapcsolódók

Kimaradt?