A 100 legnagyobb romániai vállalat közül csak hatot vezetnek nők

Az első számú romániai cég, az OMV Petrom élén azonban a szebbik nem egyik tagja áll.

A 100 legnagyobb romániai vállalat közül csak hatot vezetnek nők, írja a Ziarul Financiar. Az első számú hazai cég, az OMV Petrom elnök-vezérigazgatója Christina Verchere, aki 2018 óta vezeti a kőolajipari vállalatot. Korábban szintén a kőolajiparban dolgozott vezető beosztásban Nagy-Britanniában, az Egyesült Államokban, Kanadában és Indonéziában. Christina Verchere egy 55 milliárd lejes forgalmat bonyolító cég élén áll, legalábbis ennyi volt az OMV Petrom árbevétele 2022-ben.Christina Verchere | Fotó: Facebook/OMV Petrom

A legnagyobb román tőkével működő cég, a Dedeman élén is találunk egy nőt, az igazgatótanács egyik tagja Katrin Pavăl. A fiatal hölgy karrierjét nagyban elősegítette, hogy a vállalat egyik alapítójának, Dragoș Pavălnak a lánya, a másik alapítónak, Adrian Pavălnak pedig az unokahúga, ugyanakkor az is tény, hogy a legjobb egyetemeken, Londonban és Cambridge-ben tanult, majd szerényebb pozíciókat töltött be a családi vállalatnál, mielőtt igazgatótanácsi tag lett volna. Katrin Pavăl egy jelenleg 11 milliárd lejes árbevételű, 12 ezernél több embert foglalkoztató cég örököse.

A szebbik nem egy-egy tagja áll az árbevétel alapján összeállított céges rangsor 30. helyén álló Dante International, a 36. Fildas Trading, a 64. Silcotub és a 100. Apcom Distribution élén is. Az első számú hazai online áruházat, az eMagot működtető Dante International vezérigazgatója Irina Pencea, a Catena gyógyszertárakat üzemeltető Fildas alapítója Anca Vlad, a csöveket gyártó, argentin tulajdonban levő Silcotub vezérigazgatója Mihaela Popescu, az Apple termékek romániai forgalmazója, az Apcom vezetője pedig Mirela Stanciu. A négy cég 2022-es árbevétele 7,147 és 2,184 milliárd lej között volt, s együttesen mintegy 6600 embernek adtak munkát.

“A nagyvállalatokat, függetlenül a tevékenységi területüktől, még mindig a társadalmi sztereotípiákon alapuló konzervatív mentalitás jellemzi, míg a családi vállalkozások sokkal nagyobb szsabadsággal és rugalmassággal rendelkeznek amikor a menedzserek kiválasztásáról van szó” – nyilatkozta a ZF-nek Sorina Faier, az Elite Search fejvadász cég vezető munkatársa.

Bár idehaza a menedzserek között a nők részaránya lényegesen elmarad a férfiaké mögött, egy sor multinacionális cég romániai leányvállalatának (De’Longhi, IBM, Carrefour, Toyota, BRD, Samsung, Google, Mondelez, ING, Unicredit, Ford, Nestle, FrieslandCampina, Mercedes-Benz) topmenedzserei között találunk nőket.

Kapcsolódók

Kimaradt?