Idehaza nőtt leggyorsabban a minimálbér az Európai Unióban
A szakemberek szerint mostantól a munkanélküliséget növelheti, ha továbbra is gyors ütemben emelik.
Az elmúlt közel másfél évtizedben az Európai Unión belül Romániában nőtt leggyorsabban a minimálbér, derül ki a Consilium Policy Advisers Group Egyesület által a Concordia munkáltatói szövetség megrendelésére készült tanulmányból.
2010-ben a teljes munkaidős dolgozóknak járó minimális juttatás nagyon kicsi, mindössze 142 euró volt. Ez mostanra bruttó 744 euróra emelkedett.
„Közel vagyunk az európai átlaghoz, a régiós átlagot elértük. Középtávon a 45-50 százalékos arány a minimálbér és az átlagbér között egy kiegyensúlyozott képlet, mely csökkenti a gazdaság egészségét fenyegető veszélyeket” – nyilatkozta a Ziarul Financiarnak Radu Burnete, a Concordia elnöke.
Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az eddigi növekedési ütem az elkövetkező időszakban nem tartható. „Ez a növekedési ütem nem fenntartható a termelékenység hasonlóan gyors növekedését elősegítő beruházások és reformok nélkül. Mostantól a minimálbér hirtelen növelése teljesítménynővelő kompenzációs intézkedések hiányában a gazdaság kevéssé termelékeny ágazataiban munkanélküliséghez fognak vezetni” – véli az üzletember.
Az elmúlt években a minimálbér növekedése nem csupán az infláció, de az infláció és a termelékenység növekedésének együttes mértékét is meghaladta.
A tanulmány szerint idén a minimálbér az átlagfizetés 50,7 százalékának felel meg. 2013-ban még csak a 37 százalékával volt egyenértékű. 2017-re az arány 45 százalékra nőtt, utána azonban csökkenésnek indult, 2022-ben már csak 41,6 százalék volt.
Július 1-től a bruttó minimálbér 3300 lejről 3700 lejre emelkedett, a bruttó átlagfizetés pedig, az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint júniusban 8480 lej, míg az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) adatai szerint 6592 lej volt. Ez azt mutatja, hogy a tanulmányt készítő közgazdászok a CNPP által megadott összeget tekintik valósnak.