A hazai munkavállalók kb. 80 százaléka kevesebbet keres a statisztikai országos átlagbérnél

Papíron hiába haladja meg a nettó átlagfizetés az 1000 eurót, ha 1,8 millió dolgozó maximum 2600 lejt visz haza.

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) rendszeresen közöl fantasztikus adatokat a nettó átlagbér rohamos emelkedéséről, ami papíron már meghaladta az 1000 eurót. A valóság ezzel szemben az, hogy milliós nagyságrendű azon dolgozók száma, akik lényegében, még mindig éhbérért dolgoznak.

Fotó: Kiss Gábor

Meghaladja az 1,8 milliót azon munkavállalók száma, akiknek a bruttó fizetése 3700 és 4300 lej között van, derül ki az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) megrendelésére készült tanulmányból. Ezek a dolgozók maximum 2600 lejt kapnak kézbe egy havi munkájukért, írja a Ziarul Financiar.

Ez az 1,8 millió munkavállaló a romániai dolgozók kb. 30 százalékát jelenti. Júliusban 5,4 millió teljes munkaidős munkaszerződést tartott nyilván a Munkaügyi Igazgatóság. 1,1 millió embert fizetnek minimálbérrel, ami legfeljebb nettó 2400 lejnek felel meg.

A két közgazdász, Laura Brașoveanu és Radu Soviani által készített tanulmányból az is kiderül, hogy júliusban a hazai munkavállalók mindössze 17,5 százaléka keresett többet az INS által kiszámolt országos bruttó átlagbérnél.

„Egyszerűen mondva, a romániai munkavállalók 80 százaléka számára az átlagbér megkeresése nem valóság, hanem egy vágy” – mondják a tanulmány szerzői.

Idehaza a munkavállalók 34,6 százaléka minősül kiskeresetűnek, akiknek a fizetése nem éri el a bruttó átlagbér kétharmadát. Ez az arány csökkent az utóbbi időben, azonban még mindig több mint duplája az Európai Unió átlagának. Romániában 20 munkavállalóból 7 számít kiskeresetűnek, miközben az Európai Unióban átlagosan csak három.

A kiskeresetűek közül a legtöbben a feldolgozóiparban és a kiskereskedelemben dolgoznak.  

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?