Már jóval meghaladják az országos átlagfizetést a pedagógusi bérek

Márciusban a közoktatásban dolgozók átlagos nettó fizetése 5700 lej volt.

Egy év alatt 32 százalékkal nőttek a bérek a közoktatásban, írja a Ziarul Financiar. Az Országos Statisztikai Intézet (INS) legfrissebb adatai szerint márciusban a pedagógusok átlagkeresete meghaladta az 5700 lejt. Ez azt jelenti, hogy a tanügyi dolgozóknak immár nincs okuk panaszra a bérezés tekintetében, hiszen többen keresnek az átlagos romániai munkavállalónál. Márciusban a nettó országos átlagbér 5185 lej volt.Fotó: Kiss Gábor

Az elmúlt évtizedben nem volt példa ilyen arányú bérfejlesztésre az oktatásban, 2019 és 2022 között pedig kifejezetten lassan nőttek a fizetések az oktatásban. 2015-ben 1700 lej körül volt a pedagógusok átlagbére, tehát 10 év alatt három és félszeresére emelkedett.

Az Európai Unió viszonylatában a romániai pedagógusok viszonylag keveset keresnek, de ez minden szakmára igaz. Az (OECD) adatai szerint a hazai pedagógusok több pénzért dolgoznak, mint bolgár, magyarországi, lengyel, szlovák és lett kollégáik.

A rendkívüli léptékű béremelés fényében nem csoda, hogy az Oktatási Minisztérium a közelmúltban a bérezésre és ösztöndíjakra szánt idei pénzügyi keret 25,3 százalékos növelését kérte a kormánytól.

A hazai közalkalmazottak száma 1,29 millió, közülük 302 ezren tartoznak az oktatási tárcához. A tanügyi bérfejlesztés nagyban hozzájárult ahhoz, hogy miközben a kormány a 2024-es költségvetés tervezetében a bérköltségek 10 százalékos növekedésével számolt, az a valóságban 20 százalékkal emelkedett.

Az Európai Unióban csak három olyan tagállam van, mely Romániánál többet költ az államapparátus fenntartására. Idehaza a központi költségvetés 22 százalékát fordítjuk ilyen célra.   

Kapcsolódók

Kimaradt?