Utolsó előtti Románia az EU-ban az átlagos órabér tekintetében
A hazai átlagos bruttó órabér az Európai Unió 24 eurós átlagértékének a felét sem éri el.
Romániában tavaly 10,4 euró volt az átlagos bruttó órabér, írja az economedia.ro. Ennél kevesebbet csak a bolgár munkavállalók kerestek, óránként 8,1 eurót, derül ki az Eurostat adataiból.
Valószínűleg egyetlen alulfizetett hazai dolgozót sem vigasztal, hogy Románia alig van lemaradva Lettországtól és Magyarországtól: előbbiben 10,7, utóbbiban pedig 11 euró volt 2023-ban a bruttó órabér.
A legjobban Luxemburgban fizetik a dolgozókat, óránként átlagosan 47,2 euróval. A nagyhercegséget Dánia és Belgium követi 42, illetve 36,3 euróval. A régi EU-tagállamok közül Görögországban a lealacsonyabb a bruttó órabér, mindössze 12,6 euró.
„Az általános tendencia azt mutatja, hogy Észak- és Nyugat-Európa nagyobb átlagfizetést kínál, mint Dél- és Kelet-Európa, ami a gazdaságok, a gazdagság és a megélhetési költségek közti különbségeket tükrözi” – olvasható a Visual Capitalist elemzésében.
Az egykori szocialista országok közül kimagaslik Szlovénia, ahol a munkavállalók átlagosan 21,9 eurót keresnek meg egy óra alatt, több mint dupláját, a romániai összegnek. Litvániában 14 euró, Csehországban és Észtországban pedig 13,6 euró az órabér átlagos értéke. Az Európai Unió átlaga 24 euró.
Mindebből világosan látszik, hogy miért vonzó Középkelet-Európa a befektetők számára. A legkisebb munkaerővel kapcsolatos költségek Bulgáriában a legkisebbek, óránként 9,3 eurót tesznek ki. Az EU legszegényebb tagállama után Románia és Magyarország következik 11, illetve 12,8 euróval. Az Eurostat adatai azt mutatják, hogy a legmagasabb költségekre Luxemburgban (53,9 euró), Dániában (48,1 euró) és Belgiumban (47,1 euró) számíthatnak a munkáltatók.
Az Európai Unióban tavaly a munkaerővel kapcsolatos költségek átlaga 31,8 euró volt, míg az eurózónában 35,6 euró.