Csak pár ágazat dolgozói keresnek többet a közalkalmazottaknál

Az állami alkalmazottak átlagban nettó 6009 lejt kerestek júniusban, ami jóval meghaladja az országos átlagfizetést.

Csupán hat olyan gazdasági ágazat van Romániában, melynek a dolgozói jobban keresnek a közalkalmazottaknál, írja a Ziarul Financiar. Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint júniusban 6009 lej volt a közigazgatásban és a hadseregnél dolgozók átlagos nettó fizetése. Ennél többet csak olyan ágazatokban keresnek a dolgozók, mint az informatika, a pénzügy és biztosítások, az energetika és a bányaipar. A magas bérek mellett más előnyökben is részesülnek, például jóval több szabadnap jár a közalkalmazottaknak, mint egy átlagos munkavállalónak.

Fotó: Molnár Boglárka

Ennek fényében kissé visszás, hogy az állami alkalmazottak háborognak a kormány tervezett megszorító intézkedései miatt, melyek következtében csökkennének a fizetéseik. A szakszervezeti vezetők állítása szerint a Pénzügyminisztériumnak alárendelt közintézményeknél 700 lejjel csökkenhet a munkatársak fizetése.

„Sokat megkérdezték tőlem: kevés a 6 ezer lejes nettó fizetés? Szerintem igen. Egy adóellenőr elmegy az OMV-hez ellenőrzésre, ott pedig egy olyan ügyvéddel vitatkozik, aki 10 ezer lejt keres” – nyilatkozta Vasile Marica, a Pénzügyi Szakszervezetek Országos Szövetségének (FNSF) az elnöke.

Az INS számításai szerint júniusban az országos nettó átlagbér 4600 lej volt, aminél egy átlagos közalkalmazott 30 százalékkal többet keres. Könnyen meglehet, hogy a valós eltérés ennél is nagyobb. A számítási módszertanbók fakadóan az INS a valósnál lényegesen nagyobb átlagbért mér, a reális 3100 lej körül volt májusban, s  megtörténhet, hogy a versenyszféra esetében a torzulás nagyobb, mint az állami szektorban. Ettől függetlenül, az, hogy a közalkalmazottak jobban keresnek, mint a versenyszférában dolgozók, abnormális egy ilyen fejlettségi szinten álló állam esetében, az EU-tagállamok közül csupán a dúsgazdag Luxemburg esetében van még erre példa.

„A közalkalmazotti bérezés egyáltalán nincs kapcsolatban a munkaerőpiaccal az összegek és az előnyök, s a motiválás és az előrejutás tekintetében sem. Két külön világ, az összehasonlításuk problematikus. A tehetségek nem közlekednek ezen két világ között, pedig egy elfogadható egyensúly volna a normális állapot. (…) A lényegi probléma az, hogy az állam nem bátorítja és nem ismeri el az alkalmazottainak a teljesítményét, bátorítva így a nepotizmust, a feljebbvalókkal szembeni szófogadást és a nyugdíjas állás gyakorlatát. Számottevő előnyként ugyanakkor ott van a laza munkaprogram számos intézmény esetében” – nyilatkozta Raluca Pârvu, a humán erőforrással kapcsolatos tanácsadásra szakosodott BPI Románia igazgatója.

A romániai állami intézményekben hozzávetőleg 1,28 millió személy dolgozik.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?