FRISSÍTVE – Csütörtökön dönt a kormány a minimálbér-emelésről
A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyja a minimálbér-emelést. A sürgősségi rendelet tervezete szerint a bruttó minimálbért 3000 lejről 3700 lejre emelik és a minimálbér adómentes összegét 200 lejről 300 lejre növelik.
Azt javasolják, hogy a garantált, országos bruttó minimális alapbér 2024. július 1-től havi 3700 lejre emelkedjen, ami 12,12 százalékos növekedést jelent 2024 júniusához képest, áll a tervezet indoklásában. Az emelés után egy minimálbéren foglalkoztatott munkavállaló nettó 2.363 lejt, jelenleg 2.079 lejt kap kézbe.
Jóváhagyja a kormány csütörtöki ülésén a bruttó minimálbér 3300 lejről 3700 lejre emelését – jelentette be az ülés elején a miniszterelnök. „Az alkalmazottak gyakorlatilag havi 284 lejjel több pénzt kapnak" –mondta a kormányfő. A miniszterelnök hozzátette, a munkaügyi minisztérium szakemberei a társadalmi partnerekkel közösen dolgoznak az európai minimálbér-irányelv átültetésén, aminek novemberig meg kell történnie. A minimálbér megállapításakor figyelembe veszik majd a vásárlóerőt, a bruttó átlagkeresetet és a munka termelékenységét.
A minimálbérrel kapcsolatban létezik egy olyan előírás is, hogy 24 hónap után a munkáltató kötelezően meg kell emelje az addig minimálbért kereső alkalmazott bérét. A szakértői csoportokon azt ajánlják, hogy zárják le a munkaszerződést, és kössék újra. Ez különösen abban az összefüggésben értékelődik fel, hogy júliustól már a minimálbérből 300 lej adómentesen adható. Így ha néhány lejjel megemelik a fizetést, és megszűnik az adómentesség, a munkavállaló kevesebb pénzt kap kézbe.
A munkaügyi minisztérium szerint 1 871 266 alkalmazott kap minimálbért, az ó fizetéseik emelkednek júliustól bruttó 3700 lejre.
Az adómentes összeg 200 lejről 300 lejre való emelése, valamint a bruttó minimálbér növelése öt hónap alatt 261 millió lejébe kerül a költségvetésnek, számolta ki a pénzügyminisztérium.
Amint megírtuk, a minimálbér emelése botrányt okozott a koalícióban, miután Ciolacu a partnerekkel való egyeztetés nélkül jelentette be. A miniszterelnök a múlt héten azt mondta, hogy ez egy december 15-én a koalícióban meghozott döntés.
Források szerint a liberálisok nem ellenezték ugyan a minimálbér emeléséről szóló döntést, de azt mondták, hogy „ezt meg kellett volna beszélni a munkaadókkal”. A liberálisok azt állították, hogy az egyetlen probléma a költségvetési kiadásokkal van, kifejtve, hogy a bevételek nőttek, de a kiadások is, és a kettő közötti különbség 10 százalék. Hangoztatták, hogy „csökkenteni kell a költségvetési kiadásokat”, mert „így nem tud tovább működni az ország”.
Korábban már írtunk arról, hogy Ciolacu semmiképp nem akart várni őszig a minimálbér-emeléssel, ugyanakkor a Maszolon arra is rámutattunk, hogy az utóbbi években a termelékenység javulása nem tudott lépést tartani a minimálbér növekedésével, szakemberek szerint a nagyarányú emelés negatívan hathat vissza a gazdaságra.
CSAK SAJÁT