Helyreállítási terv: 17 sztrádaszakaszt kellene befejezni 2026 augusztusáig, egyetlen egyen folyik munka

Az észak-erdélyi autópálya Magyarnádas és Vaskapu közti szakaszán mostanáig jól haladt a munka, azonban a kivitelező a szerződés felbontását kérte.  

Ideális esetben 7,5 milliárd eurót költhet Románia a közlekedési infrastruktúra fejlesztésére az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében, aminek a feltétele az, hogy határidőre befejezze a tervezett beruházásokat. A határidő 2026 augusztusa, ami távolinak tűnhet, azonban figyelembe véve a hazai infrastrukturális beruházások megszokott ütemét, távolról sem az, ellenkezőleg, kifejezetten szoros.Fotó: Facebook/Pro Infrastructura

Ennek ellenére a tervbe vett sztrádaszakaszok teljes hosszának csupán mintegy 10 százalékán dolgoznak jelenleg, a vasúti- és metróprojektek esetében pedig még a szerződést sem kötötték meg a kivitelezőkkel, azon egyszerű oknál fogva, hogy azok ki sem lettek választva.

Az országos helyreállítási tervben 4 autópálya 17 szakasza szerepel. A leghosszabb a Moldvát Havasalfölddel összekötő A7, mely Ploiești és Pașcani között 320 km. Ez 13 szakaszra van felosztva, melyek közül eddig csak kettőre kötötték meg a kivitelezési szerződést. Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter azt kérte a közúti infrastruktúráért felelős országos társaságtól (CNAIR), hogy az év végéig szerződjék le a fennmaradó 11 szakaszt is, amit a szakemberek lehetetlennek tartanak.

Az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópályának két szakasza szerepel a PNRR-ben, ezek egyike a Marosvásárhely és Nyárádszereda közti. A két, összesen 60 kilométeres sztrádaszakasz októberben fogja megkapni a környezetvédelmi engedélyt, a műszaki dokumentáció már szinte kész van.

A Lugos és Déva közti autópálya utolsó, rövid, de fölöttébb bonyolult, hegyi szakasza már csak kisebb csodával készülhet el határidőre. A beruházás jelenleg az ajánlatok kiértékelésének szakaszában van.

Munka csupán az észak-erdélyi autópálya Magyarnádas és Vaskapu közti 42 kilométeres szakaszán folyik, ráadásul a kivitelező konzorcium mostanáig példásan végezte a feladatát. A gond az, hogy június 30-án a Spedition UMB a szerződés közös megegyezéssel való felbontását kérte, arra hivatkozva, hogy az építőanyagok árának roppant mértékű emelkedése miatt az eredeti költségvetésből lehetetlen megvalósítani a beruházást. A kivitelező egyértelművé tette, hogy a költségvetés megemelése esetén folytatja a munkát. Ezt a szakaszt 2023 végére kellene befejezni, s ha lesz is csúszás, biztosra vehető, hogy 2026 augusztusára elkészül.

A közlekedési infrastruktúra fejlesztését monitorozó Pro Infrastructură Egyesület szerint a tervezett 438 km autópályából jó eséllyel csak 270 km készül majd el a végső határidőre.

A PNRR-ben két vasúti beruházás szerepel, a Nagyvárad-Kolozsvár és az Arad-Karánsebes szakaszok korszerűsítése. Mindkét beruházás az ajánlatok kiértékelésének szakaszában van. A bukaresti M4-es metró esetében még el sem kezdődött a közbeszerzési eljárás. A kolozsvári metró ennél valamivel jobban áll, július 8-án jár le az árajánlatok benyújtási határideje.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?