Halogatja a kormány a vendéglátóipar támogatását

A Gazdasági Minisztériumnak január végéig kellett volna kidolgoznia a segélyprogram alkalmazási módszertanát, de egy újabb sürgősségi rendelettel hónapokkal elodázza azt.

Nem sürgős a kormánynak, hogy mentőövet dobjon a válság által leginkább sújtott ágazatok közé tartozó vendéglátóiparnak. Egy minimális adóengedményen kívül Romániában mostanáig semmilyen aktív, célzott támogatást nem kapott az ágazat, az idei évre azonban elő van irányozva egy 500 milliós segély az éttermek, panziók, szállodák, idegenforgalmi ügynökségek számára.

A december végén elfogadott 224-es sürgősségi kormányrendelet értelmében a vendéglátóipari és turisztikai cégeket a kormány kártalanítja úgy, hogy kifizeti a 2019-es és 2020-as árbevételük különbségének 20 százalékát.Illusztráció: Adobe Stock

A rendelet értelmében a kormánynak 30 nap alatt, tehát január végéig kellett volna kidolgoznia a támogatási program alkalmazási módszertanát. Ez azt jelenti, hogy az igénylések benyújtása február végén, márciusban kezdődhetett volna, a kifizetések további hónapokat vettek volna igénybe. Erre nem került sor, vagyis a kormány egy olyan kötelezettségnek nem tett eleget, amit maga szabott meg, alig egy hónapja .

Claudiu Năsui gazdasági miniszternek, úgy tűnik, indokolatlanul gyorsnak tűnt az iram, mert bejelentette, hogy módosítani szeretné a 224-es sürgősségi rendeletet. Az új jogszabály értelmében, ami még sem született, a kormánynak nem 30, hanem 60 nap állna rendelkezésére, hogy közzétegye az alkalmazási módszertant. Gyakorlatilag tehát a program indítását március végére, áprilisra tolná a kormány.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Az eredeti rendelet előírta, hogy a jóváhagyott kártérítési igényléseket 30 napon belül kell kifizetni, de legkésőbb az év végéig. Az új változatban a 30 napos határidő nem fog szerepelni, mivel a miniszter szerint kivitelezhetetlen. Bekerül ellenben egy kitétel, amely szerint a kártalanításokat „kizárólag a jóváhagyott költségvetési keretek között” fogják folyósítani. Ez nem túl biztató, annak ellenére, hogy a program 500 millió eurós keretösszege nem változik.

Kapcsolódók

Kimaradt?