Fürdőmustra Nagyvárad környékén: uniós pénzen feltunningolt balkáni igénytelenség

Javában benne járunk az idegenforgalmi szezonban, de Félixfürdő és Püspökfürdő is erősen emlékeztet egy építőtelepre.

„Június elején, valószínűleg a legmodernebb romániai üdülőhely lesz a Félixfürdő” – jelentette ki márciusban Cristian Laza, Váradszentmárton polgármestere. A Nagyvárad melletti község első embere arra alapozta a kijelentését, hogy az ország legnépszerűbb fürdőhelyén évek óta jelentős infrastrukturális fejlesztések folynak, főleg uniós pénzekből.Félixfürdő központja | A szerző fevétele

Júniusnak már a vége is elmúlt, de a fürdőhelynek még mindig erősen építőtelep jellege van: a település központjában a járdák kialakításával sem sikerült végezni, félkész állapotban levő szökőkutak, világítótestek nélküli villanyoszlopok várnak rá, hogy beüzemeljék őket. „Nem is csoda, csak a szezonban dolgoznak, szezonon kívül állt a munka” – mondja egy helybeli, akivel egy szaunában elegyedtem beszédbe. Ennek fényében érthető, miért nem sikerült három év alatt végezni az aszfaltozással, a térkövek lerakásával és a villanyoszlopok felállításával a nem túl nagy kiterjedésű fürdőhelyen.

Fejlődik, de…

Az tagadhatatlan, hogy a korábbi állapotokhoz képest egyértelmű az előrelépés. Félixfürdő Nagyvárad felőli bejáratánál a közelmúltban adtak át egy 800 férőhelyes parkolót, civilizált sétányt alakítottak ki, az üdülőhely központjából pedig kitiltották az árusokat, akik a legelemibb higiéniai szabályok figyelmen kívül hagyásával árultak romlandó élelmiszereket.Fürdővárosi kiskereskedelem 2023-ban | A szerző fevétele

Ugyanakkor a fejlesztés jószerivel a főutcára korlátozódott, s tény, hogy a bazár még mindig egy balkáni színvonalú zsibvásár, ahol hevenyészett standokon árulják a kínai bóvlit, az elhagyatott ingatlanok között a szocialista években épített szálloda monstrumok éppúgy vannak, mint a békebeli időkből származó, egykor patinás, most málladozó vakolatú vagy éppenséggel düledező épületek. Az elmúlt évtizedekben panziók, villák tucatjai nyíltak a fürdőhelyen, ritka kivétellel egymás hegyére-hátára épített jellegtelen, színvonaltalan épületek.

A pár kilométerrel odébb található Püspökfürdőn (Băile 1 Mai) semmivel sem jobb a helyzet, sőt. Ott is modern, dizájnos villanyoszlopok tömkelegét állították fel az elmúlt években, térkövezés is folyt, azonban összességében a fürdőhely igénytelen és elhanyagolt. Az uniós pénzből felújított sétányok mentén gaz tenyészik, a fürdőhely központjában szedett-vedett bódék állnak, a valamikori kaszinó elhagyatott, a szökőkút már csak rom, az egykori termálvizes tó, mely az Európában egyedülálló tündérrózsa (Nymphaea termalis) előhelye volt, a szaporodó panziók illegális kútjai miatt kiszáradt.

A természetvédelmi területnek számító tönkretett tavat primitív fémkerítés veszi körül, a bejáraton jókora lakat lóg, ami nem is baj, hiszen úgysincs ott már semmi látnivaló. A kerítés túloldalán fémtábla hirdeti, hogy Félixfürdő és Püspökfürdő korszerűsítését részben uniós pénzből finanszírozták, 2,4 millió euró értékben. A projekt célja a „természeti, történeti és kulturális kincsek fenntartható felhasználása”. Rejtély, hogy a térkövezésnek, amire a pénz jó része elment, mi köze a fenntarthatósághoz. Az már egyértelműen abszurd, hogy a pályázat egyik központi eleme épp a kiszáradt tó, amit hosszú évek alatt gátlástalan panziósok tettek tönkre az önkormányzat cinkosságával. Az uniós támogatásból hidat kellett volna építeni a tó fölé, amire nem került sor, mivel ki lenne kíváncsi egy kiszáradt, szemetes mederre?Püspökfürdő központja | A szerző felvétele

Tagadhatatlan, hogy mindezen negatívumok ellenére végbement némi fejlődés Püspökfürdőn is az elmúlt időszakban: ismét megnyílt a hullámfürdő, s folyamatban van az egykori Vénusz-strand újjálpítése, melyből aquaparkot csinálnak.

Méregdrága fürdőzés

 A polgármester reméli, hogy a tavalyi 252 ezer után, idén a turisták száma eléri a 300 ezret. „A fürdőhelyeink rendkívül keresettek” – mondta Cristian Laza. A legnagyobb helyi turisztikai cég, a több szállodát üzemeltető Turism Felix vezérigazgatója nem ennyire optimista. „Az első öt hónap eredményei elmaradnak a tavalyiaktól. Ha a július és az augusztus száraz lesz, akkor be tudjuk hozni a lemaradást” – nyilatkozta a Bihoreanul hetilapnak Florian Serac.

A lap információ szerint a háromcsillagos szállodákban 600-700 lej egy nap teljes ellátással, a négycsillagosokban 800-900, a fürdőhely legelegánsabb, ötcsillagos hoteljében pedig akár 1200 lej is lehet. Természetesen, a lépten-nyomom található panziókban ennél jóval olcsóbban is meg lehet szállni.Utcakép az ország "legmodernebb" üdülőhelyén | A szerző felvétele

S hogy Félixfürdő lenne az ország legmodernebb üdülőhelye? Ha így is van, akkor ez nem annyira a bihari fürdőhely dicsérete, mint a hazai fürdőkultúra és turizmus kritikája.

Kapcsolódók

Kimaradt?