A romániaiak közel negyede nem nyaralt az elmúlt 12 hónapban
A felmérésből kiderült, hogy jóval kevesebben utaznak külföldre, mint ahányan erre vágynak.
Az elmúlt 12 hónapban a lakosság mindössze 35 százaléka volt négy éjszakánál hosszabb nyaraláson, derül ki az AHA Moments közvélemény-kutató cég március végi, 3 ezer fő bevonásával végzett felméréséből. Egy-három éjszakás vakációzásban 30 százaléknak volt része, két kiruccanást pedig 13 százalék engedett meg magának.
A megkérdezettek 23 százaléka egyáltalán nem nyaralt 2022 áprilisa és 2023 márciusa között. Ebbe a kategóriába főleg 55 év fölöttiek, falusiak és kisjövedelműek tartoznak, írja a Business Magazin. A felmérést online végezték, így szinte biztos, hogy a nem nyaralók aránya nagyobb a kapott értéknél.
A felmérésből kiderült, hogy a belföldi nyaralásokra átlagban 3 ezer lejt költöttek, míg a külföldiekre 6 ezret. Tízezer lejnél a válaszadók 9 százaléka költött többet külföldön, 2 százalék pedig belföldön. Hat százalék azt állította, hogy 1001 lejnél kevesebbet költött a külföldi nyaralásra, rejtély, hogy tudták ilyen kevés pénzből kihozni.
Az adatok azt mutatják, hogy sokkal többen vágynak külföldre, mint ahányan el is mennek oda. A vizsgált periódusban 49 százalék nyaralt idehaza, 11-11 százalék Bulgáriában és Görögországban, 6-6 százalék Spanyolországban, Olaszországban és Törökországban, 1 százalék valamilyen pedig egzotikus helyen.
Idén csak 44 százalék szeretné Romániában tölteni a szabadságát, 33 százalék Görögországba vágyik, 18 százalék Törökországba, 16-16 százalék Olaszországba és Bulgáriába, 15 százalék Spanyolországba, 7 százalék pedig egzotikus országokba.
Ami a hazai turisztikai célpontokat illeti, Brassó megyéről mondták azt a legtöbben, 60 százalék, hogy megérte az ottani nyaralás a ráköltött pénzt. Szinte ugyanannyian (59 százalék) nyilatkoztak pozitívan Máramarosról. Szeben és Bihar esetében a kedvező vélemények aránya 53, illetve 52 százalék volt, míg Suceava megyétől jóval kevésbé voltak elragadtatva a turisták, 46 százalékuk nyilatkozott pozitívan.
A felmérés azt mutatja, hogy leáldozóban van az idegenforgalmi ügynökségek csillaga, a nyaralók mindössze 20 százaléka vette igénybe a szolgáltatásaikat. A belföldi nyaralások esetében ez az arány még kisebb, mindössze 18 százalék.