Konferenciaközponttá alakították a révi menedékházat, mellékhelyiségre már nem tellett

A példásan felújított épülethez, a helyszínből adódóan sokkal jobban illett az eredeti funkció, mint az aktuális.

Ünnepélyes keretek között, a közelmúltban avatták fel a teljesen megújult egykori révi menedékházat. Az ingatlant a Románia-Magyarország Határ Menti Együttműködési Program keretében újították fel, a beruházás értéke meghaladta a 4,3 millió lejt.

A szerző felvétele

Az épületet gróf Zichy Ödön, a terület tulajdonosa építtette az Erdélyi Kárpát Egyesület (EKE) számára, két részletben. A főleg vendéglőként szolgáló épületrész 1905-ben készült el, ezt kiegészítették egy menedékház rendeltetésű szárnnyal, amit négy évvel később nyitottak meg.

Mivel az adományozásról nem született okirat, a menedékház a Zichy-birtokot Trianon után megvásároló Mateescu család tulajdonába került, és az EKE a rendszerváltást követően sem tudta visszaigényelni. A közkedvelt kirándulóhelynek számító, festői révi szorosban, a Zichy-cseppkőbarlang és a vízesés közvetlen közelében álló menedékházban a szocializmus éveiben még turisták tömegei fordultak meg, azonban a rendszerváltás után leáldozott a csillaga. A létesítményt bezárták, több mint két évtizeden át állt gazdátlanul, elhagyatottan.

Az erősen leromlott állapotú ingatlant az mentette meg a pusztulástól, hogy a Bihar megyei önkormányzat 2007-ben megvásárolta a Mateescu család örökösétől. A 2010-es években az egykori menedékház már alig volt több mint rom, így a rekonstrukció korabeli fényképek alapján történt.

A tervező és a kivitelező, az Ad West Construct és a Clasx Design cégek alkotta társulás minőségi anyagokból jó munkát végzett, az épület díszére válik a révi szorosnak. Amiért az embernek mégis hiányérzete lehet, az, hogy az ingatlanban most sincs élet, s jó eséllyel ez így marad a továbbiakban is.

Gyalog vagy személyvonattal

A pályázat értelmében a valamikori menedékházat és vendéglő ezentúl konferenciaközpontként fog működni, melyben kiállítótermeket is kialakítottak. Ez utóbbiakban kap majd helyet egy állandó tárlat, amely a révi fazekasságot lesz hivatott bemutatni. Ez utóbbinak lehet létjogosultsága, azzal együtt, hogy ugyanilyen tematikájú kiállítás a pár kilométerrel odébb található faluban is megtekinthető, azonban erősen kétséges, hogy valaha is sikeres konferenciahelyszínné válhat. Ennek fölöttébb gyakorlati oka van: autóval járható út nem vezet hozzá, így viszonylag nehezen megközelíthető, a színhely ideális turisztikai létesítmény, azonban roppant hátrányos konferenciaközpont számára.

Ebbe a szárnyba került a konferenciaterem | A szerző fevétele

Ritka az olyan konferencia, workshop, kerekasztal megbeszélés, melyre a résztvevők bakancsban vagy túracipőben érkeznek, egy hozzávetőleg másfél kilométeres gyalogút végén, melynek során helyenként a sziklafalba rögzített láncokba kapaszkodtak. Ha tériszonyuk van, akkor a Sebes-Körös jobb partján is eljuthatnak a helyszínre, a vasúti sín mentén poroszkálva. Izgalomban itt is lehet részük, mivel Rév felől érkezve mindenképp át kell haladniuk az alagúton. Természetesen van egy másik opció is, ha felülnek egy Nagyvárad és Kolozsvár között közlekedő személyvonatra, s másfél vagy két és fél óra alatt elzötykölődnek a szurdokban található megállóhelyig.

Óriási hátrány az is, hogy a helyszínen nincs szálláshely, így csak egynapos rendezvényekre vehető igénybe. Jobban mondva van, a vasúti megállóhely egykori épületében, azonban nem jellemző, hogy konferenciák résztvevői emeletes ágyas szálláshelyen töltsék az éjszakát.

Az ósdi budi felújítására nem futotta | A szerző felvétele

Az eredeti elképzelés szerint az egykori menedékház rekonstrukciójának keretében egy civilizált, a XXI. század igényeinek megfelelő illemhelyet is kialakítottak volna. Erre nagyobb igény lenne a sok kirándulót vonzó sziklaszorosban, mint egy konferenciaközpontra. Sajnos, a korszerű mellékhelyiség nem fért bele a pénzügyi keretbe, így a turistáknak maradt egy leharcolt, sok évtizedet megélt budi. Ennek is van azonban előnye, szag alapján meg lehet találni, még irányjelző sem kell hozzá.

Hogy mikor nyílik meg a kiállítás? Azt nem tudni, s a barlang jegyszedője azt mondja, az ünnepélyes átadás óta senki még csak a közelébe sem ment a konferenciaközpontnak. A lényeg, hogy az uniós támogatás rendben el lett költve, bárki meggyőződhet róla, aki a révi szorosban jár.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?