Fontos reform Cseke Attila minisztériumában: újraszervezik az építkezési felügyelőséget
Cseke Attila az Országos Építkezési Felügyelőség újjászervezéséről döntött. A fejlesztési miniszter csütörtökön bejelentette: jogszabály-tervezetet készül közvitára bocsátani az intézmény hatékonyabbá és költséghatékonnyá tételéről – számolt be a minisztérium sajtóosztálya.
Jelenleg országos, regionális és megyei szintje is van a felügyelőségnek, a feladatkörök azonban nagymértékben duplázódnak a szintek között; a 2020-as évben pedig a középső, regionális szint 21,3 millió lejt költött el fizetésekre, székhelyfenntartásra és számlákra, autókra és üzemanyagra, illetve egyéb költségekre.
Kapcsolódó
Cseke Attila elmondta, a regionális főfelügyelő 19 feladata azonos a megyei főfelügyelőjével, illetve a regionális és megyei szintű irodavezetők 29 hatásköre azonos. Mindkét szint iktatóirodát is működtet, amelyek azonos feladatköröket látnak el.
„Hatáskörátfedés jellemzi a felügyelőséget, ennek megszüntetéséért, illetve a költséghatékonyság érdekében döntöttem a regionális szint megszüntetése mellett. Az Országos Építési Felügyelőség országos, és az állampolgárhoz legközelebb működő, megyei szintű szerkezeteit őrzi meg” - idézte a közlemény a minisztert.
A felügyelőség fő feladata ellenőrizni az építkezési munkálatokat. 2020 végén az intézmény 397 felügyelőt foglalkoztatott, ebből csak 14 dolgozott regionális szinten. Ebből is látszik, hogy az intézmény létjogosultságát biztosító feladatkört a megyei szint látta el – magyarázta Cseke Attila. A tárcavezető rámutatott: a délkeleti régiónak egyetlen felügyelője sem volt, a feladatokat kizárólag a megyei szintű felügyelők látták el ebben a régióban.
A felügyelőségben jelenleg összesen 1016 állás van, ebből 770 van betöltve. A regionális szint 124 munkatársat foglalkoztat, de összesen 160 munkakör van ezen a szinten. A tárcavezető rámutatott: minden más, a minisztérium alárendeltségében működő egységnek csak két szintje van.
CSAK SAJÁT
Mint ismeretes, az Országos Építkezési Felügyelőséget a 63/2001-es kormányrendelettel hozták létre, majd 2013-ban, a 26-os sürgősségi rendelet által szervezték meg az intézmény regionális szintjét. Ezt a szintet szándékszik, a közigazgatási törvénykönyv előírásainak betartása mellett, megszüntetni a szaktárca.