Ezért kerül sokkal több időbe a vasútvonalak felújítása, mint az útépítés
A szakminiszter szerint az ok a cégek komolytalansága, a cégek azt állítják, objektív műszaki okokról van szó.
Az elmúlt egy-másfél évben felgyorsult a sztrádaépítés Romániában, ami nem világszenzáció, tekintettel a korábbi évek ritmusára. Ellenben a vasútvonalak korszerűsítése a legtöbb esetben továbbra is csigalassúsággal halad, a kivitelezési határidők évekkel való túllépése megszokottnak számít.
Azt, hogy így áll a dolog, a szállításügyi miniszter is elismerte. „Nézzék meg, úgy tűnik, hogy minden egyes szakaszon komolytalansággal van dolgunk. Ha tudom, hogy leszerződtem az UMB-vel egy 20 kilométeres sztrádaszakaszra három évre, akkor tudom, hogy biztosan kész lesz. A vasútnál, bármelyik céggel szerződöm, folyamatosan ott a kérdőjel: kész lesz-e vajon határidőre, vagy nem? Ezért mondom, hogy komolytalanság van a cégek részéről, s evidens, hogy javítani kell a CFR Infrastructură működését” – nyilatkozta Sorin Grindeanu.
A vasútfelújítással foglalkozó cégek szerint objektív műszaki okok miatt tartanak tovább a munkálatok, mint a közutak esetében. Különösen bonyolult a dolog ha olyan pályán kell dolgozni, melyen nem állították le a forgalmat.
„Ahol egyetlen sínpár van, ott meghatározott, két-nyolc órás időintervallumokbana lehet csak dolgozni, mely alatt szét kell szerelni a vasúti infrastruktúrát, ki kell cserélni a talpfákat és a síneket, s utána biztonságos körülmények között újraindítani a forgalmat” – idézi az economica.net egy építési vállalat vasúti szakemberét.
Valamivel könnyebb dolguk van az építőknek dupla sínpár esetében, többet lehet dolgozni, azonban időről-időre, amikor szerelvény halad el, meg kell szakítani a munkát, a munkagépeket és a dolgozókat el kell távolítani a munkaterületről.
Mindez kétségkívül igaz, ugyanakkor nem magyarázat a beruházások évekkel való csúszására, mivel a kivitelezés műszaki körülményei már akkor ismertek, amikor elkészítik a munkálatok ütemtervét. Több éves lemaradásban van többek között a Brassó-Segesvár vasútvonal korszerűsítése, pedig ott egy teljesen új pályaszakaszt építenek, ahol az említett nehezítő körülmények nem merülhetnek fel. A határidőkből való kicsúszás miatt csak ezen vasútvonal esetében Románia több százmillió eurós uniós támogatást veszített el.