Élelmiszerdrágulás: európai viszonylatban a középmezőnyben vagyunk

Magyarországon a hús és a kenyér drágult meg sokkal jobban, mint nálunk, Litvániában a zöldségfélék, a tej, a tejtermékek és a tojás.                                                                                 

Idehaza 15 százalék körüli inflációt mért az Országos Statisztikai Intézet (INS) az elmúlt hónapokban, egyes élelmiszerek pedig jóval nagyobb mértékben drágultak. Bár a drágaság milliók életszínvonalát ássa alá, nemzetközi összehasonlításban nem állunk nagyon rosszul, derül ki az Európai Bizottság adataiból.Fotó: Pexels

Nálunk egy év alatt 39,4 százalékkal drágult az étolaj, míg Szlovákiában 47,2, Portugáliában 42,6, Csehországban pedig 42,2 százalékkal, írja az economica.net. A luxemburgiak jelentik a másik végletet, nekik csak 13,3 százalékkal kell többet fizetniük az olajért, mint egy évvel korábban.

A kenyér és a sütőipari termékek árai Romániában 23,1 százalékkal nőttek az elmúlt 12 hónapban. Azzal vigasztalhatjuk magunkat, hogy Bulgáriában, Magyarországon és Litvániában még jobban megdrágult a mindennapi kenyér, 35,4, 29,9, illetve 29,7 százalékkal. A franciák abban a szerencsés helyzetben vannak, hogy csak 6,6 százalékkal kell többet kiadniuk ezekre a termékekre.

A zöldségfélék átlagban 14,8 százalékkal drágultak idehaza, Litvániában azonban 37,4 százalékkal. Írország minimális mértékben, 2,4 százalékkal nőtt a zöldségek ára. Hasonló mértékben drágultak a tej, a tejtermékek és a tojás, átlagosan 14,7 százalékkal. A litvánok minden bizonnyal szívesen cserélnének velünk, mivel náluk 42,6 százalékkal nőttek az árak, míg mi a ciprusiakat irigyelhetjük, a szigetországban ugyanis csak 5,7 százalékos volt a drágulás.

A hús ára átlagosan 12,6 százalékkal nőtt Romániában éves viszonylatban. Az EU-ban Magyarország és Franciaország képviseli a két szélsőséget ezen kategória esetében 22,9, illetve 7,1 százalékos áremelkedéssel. A cukor ára nálunk 11,5 százalékkal nőtt, ami kifejezetten kedvező adat a ciprusi 22,8 százalékhoz viszonyítva. Az észtek ugyanakkor valószínűleg észre sem vették, hogy náluk is emelkedett a cukor ára, mivel a drágulás csak 1,6 százalékos volt.

Kapcsolódók

Kimaradt?