Egyre többet kávézunk, gombamód szaporodnak a kávézók
Mindeközben az árak, legalábbis a vendéglátóiparban, s főleg a nagyvárosokban, megcélozták a csillagos eget.
Öt év alatt közel 14 százalékkal nőtt a kávéfogyasztás Romániában, írja a Ziarul Financiar (ZF). Az Euromonitor International piackutató cég adatai szerint 2017-ben 2,2 kg volt az egy főre eső kávéfogyasztás az országban, ami 2022-re 2,5 kg-ra nőtt. Ez azt jelenti, hogy minden egyes romániai lakos naponta átlagosan egy presszókávét iszik.
Ebben a mennyiségben az otthoni és a vendéglátóipari fogyasztás is benne van. Az elmúlt években gombamód szaporodtak a kávézók Romániában, azonban ez főleg a nagyvárosokra volt jellemző.
Az Allegra World Coffee Portal adatai szerint 2022-ben a hazai kávéházak száma 29 százalékkal nőtt. „Az úgy egységek számát tekintve Románia a leggyorsabban fejlődő európai piac. A leggyorsabban terjeszkedő hálózat a 5 to Go nevű helyi brand, mely 181 egységet nyitott 2022-ben” – olvasható a portál jelentésében. A ZF számításai szerint a 29 százalékos növekedés legkevesebb 900 új kávézót jelent.
Az ágazati vállalkozók idén is a piac erőteljes bővülésére számítanak, azonban nem kizárt, hogy az árak meredek emelkedése ennek gátat fog szabni. A nagyvárosokban immár nem számít kirívónak, hogy a legnépszerűbb terméknek számító cappuccinóért 15 lejt vagy még többet elkérjenek. Ez legalább 30 százalékos drágulást jelent éves szinten.
„A kávé, melyet az EU-ból importálunk, egy év alatt 20 százalékkal drágult. A szállítás is nagyon megdrágult, főleg a háború kitörése után, a szállítási határidők pedig megduplázódtak. A kegyelemdöfést azonban a tej adta meg, melynek az ára, 2021-hez képest, több mint duplájára nőtt” – nyilatkozta a ZF-nek egy kávézó tulajdonosa.
A drágulás oda vezetett, hogy jelenleg egyes nyugati országokban olcsóbban lehet kávézni, mint Romániában. „A romániai kávéházi árak immár nagyobbak, mint a spanyolországiak” – mondja egy ágazati vállalkozó. Állítása szerint a közelmúltban járt az ibériai országban, azon belül a turistáktól hemzsegő, drágának számító Barcelonában, ahol 2 euróért ivott egy kávét, míg idehaza legalább 3 eurót fizetett volna érte. Elmondása szerint Olaszországban is olcsóbban lehet kávézni, mint Romániában.
Európai szinten a piac 3,3 százalékkal bővült. A vizsgált 40 ország közül 31-ben következett be növekedés. A legnagyobb visszaesést Svédországban, Finnországban és Norvégiában regisztrálták, ahol 1,7, 1,6, illetve 0,8 százalékkal csökkent a kávézók száma.
A fogyasztás növekedése ellenére Románia meg sem közelíti a nagy kávéivó országokat. A legnagyobb kávésok a finnek, akiknél az átlagos éves fogyasztás 8,8 kg/fő. Rengeteget kávéznak a svédek (8,3 kg/fő/év), a szlovének (7 kg), a dánok (5,8 kg), a horvátok (5,6 kg) és a hollandok (5,6 kg) is.