Egyre több a panasz a légitársaságokra, az ügyfeleknek érdemes időben tájékozódniuk

Az utóbbi időszakban, főként a nyaralási periódusban megnőtt a légitársaságokkal szembeni panaszok száma, továbbá a lakosok körében még mindig nagyon kevesen ismerik jogaikat, érdekérvényesítési lehetőségeiket egy vásárlás vagy egy szolgáltatás igénybe vétele esetén. Erről számolt be a Szilágy Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség képviselője kedden a prefektusi hivatal gyűléstermében. Egyúttal pedig ismertette a fogyasztók alapvető jogait.

Fechete Dorel fogyasztóvédő helyettes főbiztos szerint fontos, hogy a vásárlók minőségi terméket és szolgáltatást kapjanak, ezért ha úgy vélik, hogy jogaikat megsértették, bizalommal forduljanak az Országos Fogyasztóvédelmi Felügyelőséghez (CJPC-SALAJ), mert csak közös erőfeszítéssel tudják felszámolni a jogszabálysértéseket.

Egyre több a légitársaságok ellen benyújtott panasz

Mint tájékoztatott, a légiközlekedési vállalatok a jegyek eladásakor szerződést kötnek az utasokkal, és ezt a szerződést tiszteletben kell tartaniuk. Visszautasított beszállás, járattörlés, késés, vis maior esetén szállást és élelmet kell biztosítaniuk az utasoknak. Öt órát meghaladó késéskor az utasok jogosultak a repülőjegy árának visszatérítésére, hosszabb idő esetén kártérítésre is.

Fotó: Tarom/Facebook

A Szilágy Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség helyettes főbiztosa ismertette, hogy a romániai Európai Fogyasztói Központ térítésmentesen segít, ha egy másik európai országban vásárolt termékkel vagy szolgáltatással kapcsolatban fogyasztóvédelmi problémák merülnek fel, ugyanakkor tájékoztatja az utasokat a külföldön tartózkodás esetén az őket megillető jogokról. 

Hagyományos és online vásárlás esetén

A helyettes főbiztos hangsúlyozta, a kereskedelmi helyiségnek mindig tisztának kell lennie, a személyzetnek megfelelő öltözetet kell viselnie. A termékcímkén – akár online, akár hagyományos üzletről legyen szó – fel kell tüntetni a terméket forgalmazó és a gyártó nevét, címét, az összetevőket, a minimális eltarthatósági időt, a nettó mennyiséget és az árat.

Hagyományos vásárlás esetén a törvény nem biztosítja a szerződéstől való elállást. A megvásárolt terméket nem lehet kicserélni vagy az árát visszatéríteni, kivéve, ha az hibás és érvényesek a jótállásra vonatkozó szabályok. Online vásárláskor a termék kézhezvételétől számított 14 napon belül, indoklás és külön költség nélkül, a vevő lemondhatja a vásárlást. Ha az eladó nem biztosítja a visszaszállítást, a fogyasztónak kell fizetnie azt. Az eladó köteles a kifizetett árat a szerződés felmondását követő 14 napon belül visszatéríteni, de bizonyos helyzetekben, például a hang- vagy videofelvételek, illetve számítógépes programok esetében a fogyasztó nem állhat el a szerződéstől.

Az online kereskedelem egyre nagyobb teret nyer, rendkívül vonzó, ezért a vásárlónak ismernie kell néhány előírást e téren: a szerződés megkötése előtt érdemes ellenőriznie, hogy a kereskedő helyes és teljes körű információt nyújt a weboldalán, ajánlott, hogy felvegye a kapcsolatot a kereskedővel telefonon, hogy további információkat kérjen a termékkel vagy a szállítási feltételekkel kapcsolatban.

A termék visszaküldése esetén a fogyasztó a termék átvételétől számított 14 napon belül kaphatja vissza a kereskedőtől a befizetett összeget. Javasolt a bankkártyás fizetés, mert a vásárló könnyebben visszakaphatja pénzét, ha a terméket nem szállítják le. Egyetlen online áruház sem kérheti el a bankkártya PIN-kódját, ezért amennyiben ezzel találkozik a vevő, jobb, ha azonnal elhagyja az oldalt – javasolta a fogyasztóvédelmi hatóság.

A prefektusi kollégiumon ismertették a fogyasztók jogait | Fotó: Kulcsár Mária

Figyelmesen el kell olvasni a szerződési feltételeket, mert nem minden szerződés érvényteleníthető, ezért minden esetben meg kell őrizni egy példányt a megrendelést visszaigazoló üzenetről és a termékhez mellékelt dokumentumról. Ha az árut külföldről szállítják, számolni kell a postaköltségekkel és egyéb olyan költségekkel, amelyeket a kereskedő nem tüntet fel, mint például a vám és az áfa. A kézbesítési és szállítási problémákért a postai szolgáltatót terheli a felelősség. Ha a termék sérülten érkezik vagy elvész, az eladó állja a veszteséget, ilyen esetben a vásárló új terméket kérhet, vagy felmondhatja a szerződést. A vásárlónak a csomag átvételekor joga van ellenőrizni a termék állapotát.

A garanciáról

Minden forgalomba hozott terméknek van garanciája, általában két év. A fogyasztónak joga van a termék javíttatására, kicserélésére, visszatérítésére, ha a termék hibás, vagy nem felel meg az előírásoknak. Általános szabály, hogy az ügyfél választhat a termék javítása vagy kicserélése között. A legtöbb esetben a kereskedő az első lehetőséget választja, a termék javítását. A megvásárolt terméket többnyire akkor cserélik ki, ha azt nem lehet megjavítani, vagy ha a javítás túl sokba kerülne. A hosszú használatú termékek esetében, mint például egyes elektronikai eszközök, háztartási gépek, a jótállási időszak alatt a vásárló kérheti a termék kicserélését egy új termékre vagy az értékének visszatérítését.

Javított termékek esetében a törvényes és kereskedelmi garanciák meghosszabbodnak attól az időponttól számítva, amikor a vásárló az eladót értesítette a hibáról, vagy a terméket átadta az eladónak.

Élelmiszerek esetében meg kell tartani a blokkot, ha a vásárló jogosan kíván panaszt tenni a termék minőségével, biztonságosságával kapcsolatban. Nem szabad élelmiszeripari termékeket „gyanús” helyről vásárolni, mert előfordulhat, hogy a kereskedő nem tudja biztosítani az optimális szállítási, tárolási és forgalmazási feltételeket. Húst csak hentesüzletekben, élelmiszerboltokban, a piacokon külön erre a célra kialakított helyeken szabad vásárolni, és rendelkeznie kell származási igazolással a termék nyomon követhetőségének ellenőrzése érdekében. Kerülni kell az olyan tojások vásárlását, amelyek héja repedt, piszkos vagy törött, a csomagolatlan cukrászati termékek esetében ezeket a gyártástól számított 24 órán belül értékesíteni kell. 

Közüzemi szolgáltatók

A villamosenergia- és földgázszerződéseket illetően a felhasználóknak azt javasolják, hogy figyelmesen olvassák el a szerződést, a szolgáltatónak minden esetben világos és pontos tájékoztatást kell nyújtania. Az ügyfeleknek felmondási díjat lehet felszámítani, ha felmondják a meghatározott idejű, rögzített árú villamosenergia-szerződéseket. Azokat a háztartási fogyasztókat, akik nem tudják fizetni villanyszámlájukat, és ezért a kikapcsolás veszélye fenyegeti őket, jóval a kikapcsolás időpontja előtt tájékoztatni kell a rendelkezésükre álló alternatívákról – ismertette Fechete Dorel.

Dari Tamás prefektus a beszámolót követően kiemelte, jogsértések esetén a lakosok forduljanak a megyei fogyasztóvédelemhez, ahol panaszaikra törvényes keretek között megoldást találhatnak.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?