Egy lejt sem költött idén a kormány Románia turisztikai népszerűsítésére külföldön

Az erre a célra elkülönített összeg, 6,7 millió lej, hiánytalanul  megvan a szakminisztérium számláján.

6,7 millió lejből népszerűsítheti idén a Gazdasági, Vállalkozásügyi és Idegenforgalmi Minisztérium külföldön Romániát, mint turisztikai célpontot. Bár már nyakunkon az ősz, az USR-Plus politikusa, Claudiu Năsui által vezetett tárca még egy árva vasat sem költött el az erre a célra elkülönített pénzből.

„Mostanáig nem történtek kifizetések a Marketing és turisztikai promoválás program költségvetéséből, azonban több projekt finanszírozása is küszöbön áll. A járvány időszaka megakadályozta ezen közpénzek elköltése valós hatásának felmérését” – válaszolta a minisztérium a Ziarul Financiar gazdasági napilap megkeresésére.

A minisztérium illetékesei minden bizonnyal azt gondolják, hogy a hazai idegenforgalom azért nem fejlődik a kívánt iramban, mivel nincs elég intézmény, illetve szervezet, amely ezzel foglalkozna. Ezt az állítólagos hiányosságot a közeljövőben orvosolni fogják, a Turisztikai Célpontok Menedzsmentjének Szervezete (OMD) néven létrehoznak ugyanis egy új struktúrát.

Kormánytól független stratégia

„A hatékonyság növelése érdekében ez piramis jellegű szervezet lesz, helyi regionális és országos szinttel, s utóbbinak lesz egy, az ország népszerűsítését célzó koherens és folyamatos stratégiája, ami független lesz a kormányváltásoktól” – nyilatkozták a minisztériumi illetékesek. Ez utóbbi abszolút újdonság volna, mivel az elmúlt 31 évben Romániában semmilyen területen nem sikerült olyan stratégiát kidolgozni, amit a következő kormány, sőt, néha ugyanazon kormány következő minisztere sutba ne dobott volna.

Az OMD a létező, általában uniós pénzekből létrehozott turisztikai információs központokra épülne. Közülük sok semmiféle érdemi tevékenységet nem végez, hogy mitől változna ez meg egy új szervezet létrehozásától, azt talán csak a minisztériumi illetékesek tudják, bár valószínűbb, hogy ők sem.

Ami az idei évet illeti, más országok Romániától teljesen eltérő stratégiát követtek, pontosabban volt stratégiájuk, népszerűsítették magukat. Ilyenek voltak Görögország, Törökország, sőt, Magyarország is, melyek idén is aktív turisztikai reklámkampányt folytattak Romániában.

Az idei év egyébként, Románia turisztikai marketingjét tekintve nem különbözött lényegesen a korábbiaktól, a népszerűsítés akkor is minimális költségvetésű és hatékonyságú volt. Ez tükröződik is a számokban: kilenc év alatt a hozzánk érkező külföldiek száma kb. 66 százalékkal nőtt, annak ellenére, hogy nagyon alacsony szintről indulva könnyű látványos előrelépést produkálni. Éves viszonylatban ez 7 százaléknál alig valamivel nagyobb fejlődést jelent, miközben Antalya egyetlen év alatt, 2019-ben, 7,2 százalékot tudott felmutatni a forgalom növekedésében, Párizs 8,7, Isztambul pedig 9,6 százalékosat.

Az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint 2019-ben 1,28 millió külföldi látogatott Romániába, miközben a török Riviérára 13,3, Párizsba 19, Isztambulba pedig 14 millió. 2021 első félévében 200 ezer külföldi fordult meg nálunk, ami nemzetközi léptékkel mérve nullához közeli érték, még járvány idején is.

(Nyitókép: Varró-Bodóczi Zoltán)

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?