Egy japán és egy francia cég is megépítené az új erdélyi vízerőművet
A tárnicai erőmű megépítésének költségeit 1 milliárd euróra becsülik a szakemberek.
Egy francia és egy japán cég is megépítené a tárnicai erőművet, jelentette be Sebastian Burduja energiaügyi miniszter. A szóban forgó vállalatok a francia állam tulajdonában levő Electricite de France (EDF) és az ITOCHU.
„A két nagyvállalat érdeklődik a projekt iránt, hajlandóak saját pénzükből elkészíteni a megvalósíthatósági tanulmányt, utána pedig megtervezni és felépíteni az erőművet” – idézi az economica.net az energiaügyi tárcavezetőt.
A szivattyús-tározós rendszerű tárnicai erőmű megépítésének ötlete hosszú évek óta vajúdik, a szakemberek egy része nem tartja kifizetődőnek, mások ellenben ideális megoldásnak vélik a túltermeléses időszakokban előállított elektromos energia tárolására.
Az elképzelés az, hogy a Kolozsvár közelében található tárnicai vízgyűjtő fölött többszáz méterrel kialakítanának még egy mesterséges tavat. Országos túltermelés idején a fölösleges villanyárammal felpumpálnák a vizet a felső tóba, megnövekedett fogyasztás esetén pedig a szabadesésben érkező vízzel termelnének elektromos energiát.
A majdani tárnicai erőműnek négy energiatermelő blokkja lenne, összesen 1000 MW beépített teljesítménnyel. A beruházás költségeit 1 milliárd euróra becsülik, Burduja korábban azt mondta, hogy a kivitelezés 8-10 évbe telne.
A projekttel kapcsolatos kormányzati kommunikáció határozottan zavaros, hiszen miközben a szakminiszter arról beszél, hogy az érdeklődő vállalatok saját pénzen készíttetnék el a megvalósíthatósági tanulmányt, a valóság az, hogy már folyamatban van az arra kiírt tender, az ajánlatok elbírálásának szakaszában van.
Az egyértelmű, hogy a két érdeklődő cég rendelkezik a beruházás megvalósításához szükséges tőkével és szakértelemmel is. A 160 ezer főt foglalkoztató EDF állítja elő az Európai Unióban termelt villanyáram 16 százalékát, míg az ITOCHU éves árbevétele 90 milliárd dollár, ami meghaladja egy sor európai állam éves GDP-jét.