Lélegeztetőgépen van az energetikai rendszer, az import tartja életben
Időnként a Magyarország és Bulgária felől érkező áram fedezi az országos fogyasztás mintegy 30 százalékát.
Július 22-én a reggeli órákban Románia áramimportja 2000 MW körül volt, derül ki a Transelectrica adataiból. Ez a teljes, hozzávetőleg 6700 MW-os fogyasztás kb. 30 százalékának felelt meg, írja az economedia.ro.
A második legnagyobb áramforrást a Hidroelectrica vízerőművei jelentették közel 1400 MW-tal, a gázerőművek 1200 MW-ot, a szénerőművek pedig 900 MW-ot tettek be a közösbe. A megújuló források hozzájárulása elhanyagolható volt.
A bukaresti áramtőzsde (OPCOM) adatai azt mutatják, hogy a helyzet a nap folyamán lényegében változatlan marad, a nettó áramimport szintje stabilan 2000 MW. Ebből a mennyiségből 1300 MW Magyarország, 700 MW pedig Bulgária felől érkezik.
Estefelé a nagybani piacon a villanyáram ára 850 euró/MWh, ami megközelíti a múlt heti rekordot.
Mindez annak a következménye, amit az elmúlt években a bukaresti kormányok, tekintet nélkül a pártállásra, a zöld átállás nevében műveltek.
Röpke 12 év alatt Románia közel 6000 MW stabil beépített termelési kapacitást épített le, írja a Ziarul Financiar (ZF). 2012-ben a hazai széntüzelésű erőművek beépített kapacitása 5348 MW volt, ami mostanra, a Transelectrica adatai szerint, 1896 MW-ra csökkent, míg a gáztüzelésű erőművek 3595 MW-jából csak 1754 MW maradt.
Igaz ugyan, hogy időközben létrejött több mint 3000 MW szélenergia- és 1650 MW napenergia kapacitás, azonban nem kevesebb a megszüntetettnél, ráadásul teljesen ki van szolgáltatva az időjárás szeszélyeinek.
Ha nem menekült volna meg a szénerőművek egy része, akkor ezekben a hetekben általánosak volnának az áramszünetek. „Ezekben a napokban nagy segítséget jelentett a szén, ezt ki kell hangsúlyoznunk. Románia energetikai biztonsága érdekében mindent meg fogunk tenni széntüzelésű erőművek és a szénbányák működési határidejének meghosszabbításáért” – idézi a ZF Sebastian Burduja energiaügyi minisztert.
Románia eredetileg azt vállalta, hogy 2032-re bezárja valamennyi széntüzelésű erőművét.