Csak két kelet-európai országban olcsóbb az internet, mint Romániában

Nálunk tizedannyiba sem kerül a szolgáltatás, mint a világ legdrágább országának számító Norvégiában.

Románia a világ legolcsóbb országai közé tartozik, legalább is ami az internetet illeti. A picodi.com szakportál adatai szerint a fő országos internetszolgáltatók lakossági felhasználóknak szóló optikai kábeles szolgáltatásai Oroszországban a legolcsóbbak, 100 Mb/s-os sávszélesség esetén havi 5,3 euróba kerülnek.Fotó: Pixabay

Ukrajnában jelenleg 5,60 euróba kerül a szolgáltatás, a harmadik legolcsóbb ország pedig Románia, 6,1 euróval, írja az economedia.ro. Románia a világ élvonalába tartozik az internet sebességét illetően is, a hazai szolgáltatók pedig leggyakrabban az 500 Mb/s sávszélességet ajánlják az ügyfeleknek 6,9 eurós áron.

A másik végletet Norvégia jelenti, ahol 75,1 euró a szolgáltatás ára, majd Izland és Ausztrália következik 58,8, illetve 58,4 euróval. A legdrágábbak között nem kizárólag magas életszínvonalú államok vannak: a hetedik Puerto Rico 47,3 euróval, a kilencedik Costa Rica 44,6 euróval, a tizedik pedig Nicaragua 44,5 euróval.

A jövedelemszint és az internet ára között olyannyira nincs összefüggés, hogy Nigériában drágább a szolgáltatás, mint Nagy-Britanniában és Belgiumban, Hondurasban és Venezuelában pedig többe kerül, mint Hollandiában, Németországban és Svédországban, Pakisztánban pedig nagyobb árat kell fizetni érte, mint Finnországban. 12,4 euróval Magyarország is a viszonylag olcsó államok közé tartozik. A ranglistán öt kontinens 85 országa szerepel.  

A picodi.com azt is megvizsgálta, hogy milyen sávszélességű internetet lehet vásárolni különböző országokban havi 20 euróért. Az élen Lettország áll 1,2 Gb/s-mal, majd tizennégy állam következik, köztük Románia és Magyarország, egyaránt 1 Gb/s sávszélességgel. A ranglista végén Tadzsikisztán, Venezuela és Nigéria szerénykedik, ahol 20 euró csupán 5, 10, illetve 15 Mb/s sávszélességre elegendő.

A szakportál adatai szerint az utóbbi négy évben az internet ára globális szinten 15 százalékkal csökkent. Romániában ezzel ellentétes tendencia érvényesült, 8 százalékkal drágult a szolgáltatás.  

Kapcsolódók

Kimaradt?