Brassói reptér: virtuális irányítótornyon keresztül, Aradról dirigálják majd a repülőgépeket
A tervek szerint november 1-én megnyitják az ország legmodernebb légikikötőjét.
Végükhöz közelednek a munkálatok a brassói repülőtéren. A légikikötő építése 18 éve kezdődött, tulajdonosa a megyei önkormányzat. A létesítmény a megyeszékhely közelében, Vidombák határában található.
A reptér utasterminálja elkészült. Az építéséhez 2020-ban kezdtek hozzá, az épület 12 ezer négyzetméteres. A kifutópálya 2 840 méter hosszú és 45 méter széles. Mostanáig 100 millió eurót költöttek a reptérre, a számla végösszege pedig 130 millió körül lesz. A pénz egy részéhez a Brassó megyei önkormányzat hitel formájában jutott hozzá.
A brassói az első, a rendszerváltás óta megépített reptér Romániában. A létesítmény azonban nem csak emiatt egyedülálló, hanem azért is, mivel nincs irányítótornya. A légi irányítást egy virtuális torony végzi majd, pontosabban nagy felbontású térfigyelő kamerák, szenzorok, ultramodern telekommunikációs és navigációs rendszerek, valamint egy speciális számítógépes program révén Aradról történik majd.
A Romatsa RT. aradi kirendelsége, ahonnan a gépeket irányítják majd, légvonalban mintegy 330 kilométerre van a vidomkáki reptértől. A virtuális irányítótoronyhoz a svéd SAAB cég biztosítja a technológiát.
A megyei önkormányzat reméli, hogy november 1-én sikerül átadni a légikikötőt a forgalomnak. A beruházók a kezdeti időszakban évi 300 ezer utasra számítanak, de remélik, hogy néhány év alatt ez 1 millióra emelkedik majd.
Az önkormányzat tájékoztatása szerint mostanáig román, magyar, lengyel, német, török és izraeli légitársaságok jelezték, hogy indítanának járatokat a brassói repülőtérről. A magyar cég minden bizonnyal a Wizz Air, melynek a küldöttsége a napokban járt a helyszínen. A Romániában nagyon aktív fapados légitársaság képviselői Adrian Ioan Veștea megyei tanácselnökkel és annak a reptéréri beruházásért felelős munkatársaival találkoztak.
A Brassótól mindössze 12 kilométerre fekvő reptér könnyen elérhető lesz a Cenk alatti város vasútállomásáról, s közvetlen közúti összeköttetése lesz a Bukarestet Marosvásárhellyel, Kolozsvárral és Nagyváraddal, illetve Magyarországgal összekötő A3-as autópályával. A vidombáki reptérből Háromszék is sokat profitálhat, külföldről könnyebben elérhetővé teszi majd a székely megyét.