Botrányos állami támogatás: pár alkalmazottas minicégek juthatnak több tízmillió euróhoz
Olyan vállalkozás is részesülhet a minimum 26 millió eurós állami támogatásbn, melynek 2021-ben 5100 lej bevétele volt.
A feldolgozóipar fejlesztését célzó programot indított útjára 2022 decemberében a Gazdasági Minisztérium. A program keretében 26-45 millió eurós támogatásokat lehetett megpályázni „életképes beruházásokra”.
A bőkezű állami támogatásra 81 pályázat érkezett, ezek közül 21 kapta meg a maximális 100 pontot a szaktárca illetékeseitől, közülük nyolcat nyilvánítottak győztesnek, írja az economica.net. A Romániai Üzletemberek Egyesülete (AOAR) szerint a pályázatok elbírálása során súlyos visszaélések történhettek, legalábbis erre utal a győztes cégek gazdasági adatainak elemzése.
A maximális pontszámot begyűjtött pályázatok egyikét olyan cég nyújtotta be, melynek a 2021-es árbevétele 5100 lej volt, s 541 lej profitot termelt. A győztesek között további hat olyan vállalkozás szerepel, melyek éves árbevétele nem érte el a 600 ezer lejt sem. A nyolc vállalkozás átlagos éves forgalma 1,1 millió lej, hozzávetőleg 220 ezer euró volt. Az alkalmazottaik összlétszáma 14, ami cégenként 1,75 főt jelent.
Az átlagos profitrátájuk 67,2 százalék, miközben a feldolgozó iparban a nyereségesség mértéke 5-17 százalék között mozog. „Minimális mértékű ítélőképesség kell ahhoz, hogy felfogd, ezeknek a cégeknek sem a tapasztalatunk, sem pedig az erőforrásaiknak nincsenek meg egy jelentős beruházás megvalósításához, nem képesek felhasználni az árbevételük 200-szorosát kitevő állami támogatást” – olvasható az AOAR állásfoglalásában.
A szervezet szerint egyértelmű, hogy a nyertes cégek nem foglalkoznak termeléssel. „A legvalószínűbb az, hogy olyan entitások álcázására használják őket, melyek nem kívánnak nyilvánosan megjelenni” – olvasható a dokumentumban.
„Van egy óvási időszak, amely után elkezdünk dolgozni a finanszírozási feltételeken, az elszámolások mértékében pedig meg fogják kapni az alapokat, mivel a beruházások megvalósítása előtt nem fizetjük ki őket. Ha nem bizonyítják be, hogy biztosított a finanszírozás, nem kapják meg a pénzt” – idézi a Digi24 Florin Spătarut. A tárcavezető nyilatkozata elég zavaros, nem derül ki belőle, hogy a haszonélvezők mikor is kapják meg az állami támogatást.