Borulhat a költségvetés a romló gazdasági helyzet miatt
Márciusban közel felére csökkentek a profitadóból származó bevételek, 14 százalékkal pedig a beruházásokkal kapcsolatos kiadások.
Komoly aggodalomra adnak okot az államháztartás márciusi adatai. A Pénzügyminisztérium tájékoztatása szerint az első tavaszi hónapban a központi költségvetés bevételei 9 százalékkal nőttek a 2022-es szinthez képest, míg a kiadások 25 százalékkal haladták meg a tavalyiakat.
Az áfából származó bevételek tekintélyesnek tűnő mértékben, 23 százalékkal nőttek márciusban, azonban ez hatalmas visszaesés az év első két hónapjához képest, amikor 47 százalékos volt a növekedés. Ráadásul ez a növekedés nagyrészt az infláció következménye, illetve annak, hogy a kormány tudatosan késlelteti az áfavisszatérítést a cégeknek.
„Ha megnézzük az áfából származó nagyobb bevételeket, azt hiszem – nem vagyok biztos benne, de úgy sejtem - hogy ez nagyrészt az áfa vissza nem térítésének az eredménye” – nyilatkozta a Ziarul Financiar gazdasági napilapnak Ionuț Dumitru, a Raiffeisen Bank vezető közgazdásza. Korábban Florin Cîțu, korábbi kormányfő és pénzügyminiszter kritizálta a kormányt, amiért halogatja az áfa visszatérítését, hogy így kedvezőbbnek tűnjön a költségvetés helyzete.
Míg az áfabevételek alakulása csupán aggasztó, addig három másik mutató terén a helyzet a súlyos és a katasztrofális közti tartományban helyezkedik el. Márciusban az államkasszába mindössze 0,6 milliárd lej folyt be a nyereség után fizetett társasági adó formájában, 45,5 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A versenyszféra által elért profit meredek zuhanása sokat elmond a gazdaság állapotáról. Januárban és februárban még csak 14 százalékkal csökkentek a társasági adóból származó bevételek.
A fejlesztési ráfordítások 1,8 milliárd lejt tettek ki, 14 százalékkal maradtak el a tavalyi szinttől, vagyis a beruházásoknak a kormány általi következetes hangsúlyozása pusztán retorika.
Hitelek törlesztésére 1,3 milliárd lejt fordított a kormány, 30 százalékkal többet, mint 2021 márciusában. A kiadások 6,3 milliárd lejjel haladták meg a kiadásokat, míg az első két hónapban összesen 9,5 milliárd lej volt a deficit.
Mindezek fényében fölöttébb kétséges, szinte kizárt, hogy megvalósítható lenne a 2022-es költségvetés úgy, ahogy azt a kormány tavaly decemberben eltervezte.