Bortermelésben Románia középhatalom, az export terén azonban kispályás
Tizenöt év alatt megduplázódott az export, de még így is elhanyagolható értékű és mennyiségű.
Románia a világ tizenharmadik, s Európa hatodik legnagyobb bortermelője volt 2021-ben, azonban a világpiacon elhanyagolható tényező, globális szinten elhanyagolható mennyiségű az exportunk.
A hazai borászokat tömörítő szakmai szervezet, az APEV adatai szerint 15 év alatt a román borexport értékben megduplázódott. 2007-ben a hazai borászatok külföldön értékesített termékei 17,1 millió eurót tettek ki, mely összeg 2021-re 34,1 millió euróra nőtt.
Az import azonban sokkal gyorsabban nőtt, megháromszorozódott a vizsgált időszakban. 2007-ben még csak 29,4 millió euróért importáltunk borokat, tavaly azonban már 92,9 millió euró volt a behozatal értéke. Ezzel párhuzamosan a borkereskedelem deficitje is megugrott, közel az ötszörösére nőtt, 12,3 millió euróról 58,8 millióra.
A legnagyobb növekedés tavaly következett be, 2020-ban ugyanis még csak 39,7 millió euró volt a deficit. Ez annak volt a következménye, hogy 2021-ben az import értéke 22,3 millió euróval nőtt, az exporté azonban csak 3,2 millióval.
„Növekszik az export, de lassan. A visszajelzések jók, azonban ahhoz, hogy neved legyen az export területén, elsősorban bizalmat kell építened. Marketingre és határon túli promoválásra van szükség, azonban Románia kommunikációja tart a nullához. Nem tudsz exportpolitikát folytatni állami támogatás nélkül. Mi, termelők promováljuk magunkat, de ennyi nem elég, ez csak egy csepp, miközben egy tengerre lenne szükség. (…) Ha termelőként 13-ik vagy a világon, exportőrként azonban 35-ig, akkor gondjaid vannak” – nyilatkozta Dan Balaban, a Davino borászat alapítója a Ziarul Financiarnak.
Hogy miről beszél a szakember, azt jól példázza egy londoni nemzetközi borvásár. A rendezvényen való részvételre Románia 80 ezer fontot költött, míg Törökország 2 milliót.