Béremelést akarnak, sztrájkkal fenyegetőznek a Tarom dolgozói is
Fölöttébb valószínűtlen, hogy megkapnák a kért 35 százalékos bérfejlesztést, mivel nincs rá pénz.
Sztrájkkal fenyegetőznek a Tarom dolgozói. Az állami légitársaságnál működő szakszervezet azt állítja, hogy az 1211 alkalmazott közül 220 főt minimálbérrel fizetnek.
„A Tarom légikísérőit a 3 ezer lejes minimálbérrel fizetik. Épp ezért, a Tarom szakszervezete már tavaly lépéseket tett a béralap 35 százalékos növelése érdekében, mely biztosítaná a dolgozók méltó javadalmazását” – idézi az economica.net Narcis Pascut, a Tarom Egyesült Szakszervezet elnökét.
A szakszervezeti vezető állítása szerint két év alatt többszáz alkalmazott távozott önként a cégtől, jellemzően anyagi megfontolásból. 2021-ben a Taromnak még 1897 dolgozója volt. Az utaskísérők mellett a szerelők is alul vannak fizetve, átlagban nettó 3900 lejt keresnek.
Narcis Pascu azt mondja, a légiforgalmi dolgozók könnyen találnak munkát jól fizető külföldi társaságoknál. Állítása szerint egy légikísérő külföldön megkeres 3500 eurót, egy szakképzett szerelő 6800 eurót, míg a pilóták fizetése 8500 eurónál kezdődik.
Ezekhez hasonló béreket a Tarom garantáltan nem tud biztosítani, főleg mivel másfél évtizede veszteséges, a csőd szélén táncol, s állami támogatásokkal tartják életben.
Az állami vállalat egyelőre nem közölte a tavalyi gazdálkodási adatait. A 2022 első félévére vonatkozó jelentés szerint 69 millió bérekre a szóban forgó periódusban. A dolgozói létszám kevéssel haladta meg az 1200 főt, tehát az átlagos fizetés bruttó 10 ezer lej fölött volt.
Biztosra vehető, hogy a vállalat vezetősége nem hagyja jóvá a kért 35 százalékos fizetésemelést, valószínű tehát, hogy a dolgozók sztrájkkal próbálnak majd érvényt szerezni követelésüknek. Ez tovább rontaná a Tarom amúgy is súlyos helyzetét. A vállalat adósságállománya meghaladja az 1,2 milliárd lejt, a kormány pedig újabb 900 millió lejes állami támogatást akar nyújtani, úgymond átszervezésre, amit az Európai Bizottság egyelőre nem hagyott jóvá.