A Tarom a Blue Air nyomdokain – idén is durván veszteséges az állami légitársaság

A vállalat adósságállománya június végén megközelítette az 1,3 milliárd lejt, egy év alatt 300 millióval nőtt.

Tegnap kiderült, hogy október 10-ig nem szállnak fel a Blue Air gépei, s kisebb csodára, tőkeerős befektetőkre lenne szükség, hogy valaha újrainduljanak a járatok. Azonban nem a fapados társaság az egyetlen hazai légiforgalmi vállalat, mely a csőd felé tart, hasonló helyzetben van a Tarom is.Fotó: Facebook/Tarom

Az állami légitársaság hosszú évek óta tartó vesszőfutása idén is folytatódik, írja az economica.net. A cég féléves pénzügyi jelentése azt mutatja, hogy idén jelentősen megnőttek a bevételei, 554 millió lejre a tavalyi 352 millióról. Az árbevétel azonban meg sem közelítette a kiadásokat, melyek 763 millió lejt tettek ki. Így aztán az év első hat hónapjában 208 millió lej veszteséget termelt, míg 2021 azonos időszakában csak 176 millió volt a deficit.

A cég adósságállománya immár 1,286 milliárd lejt tesz ki, míg egy évvel korábban csak 990 millió lej volt. Ebből az összegből egy évnél rövidebb idő alatt kellene kifizetni 465 millió lejt a beszállítóknak, 445 milliót pedig más adósságok tesznek ki, köztük az államkasszával szembeniek. A Tarom egy év alatt kb. 15 százalékkal csökkentette alkalmazottainak a számát, 1412-ről 1248-ra. Ennek ellenére a bérköltség nem változott, 69,8 millió lejt tett ki.

Egyértelmű tehát, hogy az idei lesz idei lesz a 15-ik egymást követő év, melyet veszteséggel zár majd az állami légiforgalmi vállalat.                                                                                                                              

A Blue Airhez hasonlóan a Tarom is hozzákezdett flottájának a leépítéséhez, augusztusban négy Boeing 737-300 gépet adott el.

A Bloomberg gazdasági kiadvány egy, a közelmúltban megjelent írásában hivatkozott a Sanford C. Bernstein pénzügyi szolgáltató cég elemzőire, akik szerint 2022/2023 terén a térség több légitársasága is csődbe fog menni. A cikk nem nevesíti a légiforgalmi vállalatokat, csupán annyit ír, országonként hány van kritikus helyzetben. Románia esetében egy vállalat csődjére számítanak. Meglehet, hogy egyelőre ez nem a Tarom lesz, melyet ideiglenesen még életben tarthat egy kilátásba helyezett újabb állami támogatás.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?