Profi menedzser az állami vállalat élén: 10 év kínlódás, ugyanaz a csődtömeg
Az üzleti világban korábban bizonyító igazgatók sem tudták kihúzni a gödörből a Taromot, melynek az idei a sorozatban 15. veszteséges éve.
Tíz éve annak, hogy kinevezték az első, a versenyszférából érkező, nagy tapasztalattal rendelkező menedzsert egy állami vállalat élére, írja az economica.net. Az illető Heinrich Vystoupil, az Austrian Airlines korábbi romániai igazgatója volt, a vállalat pedig a Tarom.
A kormány nem teljes mértékben jószántából, hanem a Nemzetközi Valutaalap nyomására döntött úgy, hogy 15 állami vállalatnál igazi menedzserekkel váltja fel a politikai alapon kinevezett igazgatókat. Vystoupil kinevezésére 2012 októberében került sor, a pályafutása a Tarom élén azonban meglehetősen rövid volt, egy hétig tartott.
A stafétát Christian Heinzmann vette át, aki korábban a luxemburgi Luxair elnöke volt. Pár hónappal kinevezése után Heinzmann közölte a sajtóval, hogy az állami légitársaság kárára megkötött szerződéseket talált a Taromnál, valamint olyan alkalmazottakat, „akik keményen dolgoznak, míg mások otthon ülnek”.
Az új menedzser merész tervekkel rukkolt ki. Azt ígérte, hogy 2015-re nyereségessé teszi a 2008 óta veszteséges vállalatot, 2016-ra pedig az előző évre betervezett 92 millió lejnél is nagyobb profitot, 173 millió lejt prognosztizált. Mindebből semmi sem valósult meg: 2015-ben 27,4, 2016-ban pedig 46,9 millió lejes veszteséget mutatott a könyvelési mérleg.
A Taromnál dolgozni „nehezebb, mint Albániában vagy Bangladesben”, mondta egy alkalommal Heinzmann, aki 2016 márciusában bedobta a törölközőt, távozott az állami vállalattól. Egy fecske nem csinált nyarat, valószínű, hogy a külföldi menedzser nem bírt az állami vállalatnál hosszú évek alatt kiépült klienteláris rendszerrel.
Kapcsolódó
Mostanra 13-ra nőtt a 2012 óta elfogyasztott vezérigazgatók száma, a vállalat igazgatótanácsában pedig 70 személy fordult meg, jellemzően olyanok, akiknek semmiféle tapasztalatuk nem volt a légiközlekedés és a menedzsment területén. Mindent elmond, hogy a tagok többségét minden új közlekedésügyi miniszter lecserélte a saját pártjának embereire. „Az igazgatótanácsban nem kell értened a repüléshez, a motorokhoz, arra vannak mérnökök és pilóták” – vette védelmébe a káros gyakorlatot Maria Magdalena Grigore, aki maga is tagja volt a testületnek.
A vállalatot annak ellenére sem sikerült nyereségessé tenni, hogy egy évtized alatt megfeleződött a dolgozók létszáma, 2173-ról 1144-re csökkent. 2020-ban és 2021-ben a Tarom rekordértékű, 439, illetve 327 millió lejes veszteséget könyvelt el, ami részben a járvány számlájára írható.
Azonban a járvány időközben lecsengett, a Tarom azonban továbbra is bukdácsol. Az első félévet szintén deficittel zárta, ráadásul nagyobbal, mint 2021-ben. Az év első hat hónapjában a légitársaság vesztesége 208 millió lej volt, ami alapján biztosra vehető, hogy 2022 üzleti eredménye a tavalyinál is siralmasabb lesz. A tavalyi volt a 14. egymást követő veszteséges év a vállalatnál.
A Tarom már kapott egy nagyobb összegű állami támogatást, az Európai Bizottság pedig egy újabb tőkeinjekciót is jóváhagyott. Enélkül az állami légitársaság csődbe menne, mondta néhány hónapja Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter. Nem biztos, hogy nagy kár lenne érte.